egyház;Coming Out;Hodász András;

Hodász András: A maszk alatt is maszkot viseltem, úgy éreztem, meg kell felelnem bizonyos elvárásoknak

Az egykori katolikus pap bocsánatot kért azoktól, akik követték és hallgattak rá. „Nekik ez most jogosan okoz fájdalmat, még akkor is, ha igazából én ugyanaz az ember vagyok” – jelentette ki.

„Sok ember követett, hallgatott rám, hallgatta az előadásaimat, prédikációimat. Nekik is nagyon nehéz lehet most” – mondta Hodász András, aki a múlt hétvégén coming outolt. A VálaszOnline-nak adott interjújában az egykori katolikus pap bocsánatot kért tőlük, és kifejezte reményét, hogy egyszer majd harag nélkül tudnak gondolni rá.

„Papnak lenni olyan kicsit, mintha a család tagja lennél. Akiket összeadtam, akiknek megkereszteltem a gyerekét, akik jártak a miséimre…Az emberekben kialakul valamiféle kötődés a pap irányába. Nekik ez most jogosan okoz fájdalmat, még akkor is, ha igazából én ugyanaz az ember vagyok, akit ők megszerettek, csak most eggyel több dolgot tudnak rólam” – vélekedett Hodász András.

Hodász Andrást az interjúban korábbi kijelentéseivel is szembesítették. Például egyetértőleg idézte, hogy „a homoszexualitás fejlődéslélektani elakadás, s döntően az azonos nemű szülővel való érzelmi kötődés hiányára vezethető vissza”, csupán négy éve pedig a köztévén magyarázta, hogy miért kellene engedni a melegek kigyógyítását.

„Az én hibám az volt, hogy nem vagyok pszichológus, nem vagyok szakember, mégis nagyon határozott véleményt képviseltem egy ilyen szakmai kérdésben. Gondolom, most már érthető, miért”

– reagált saját szavaira. Azt mondta, hogy miután elolvasta Joseph Nicolosi könyvét, nagyon fellelkesedett, mert feloldást kínált arra a hatalmas feszültségre, amely ott volt benne. És azoknak, akik megkeresték, mint papot, volt végre mit mondania a gyóntatófülkében. „Most is rám írt egy ilyen ember egyébként azzal, hogy neki működött, most már boldog heteroszexuális párkapcsolatban él” – jelentette ki.

Arra a felvetésre, miszerint rigorózusan érvelt az egyház bűnközpontú álláspontja mellett, Hodász András úgy válaszolt:

„ott én a maszk alatt is maszkot viseltem. Az elmúlt tíz évben, minél többen hallgattak rám, minél láthatóbb lettem a nyilvánosságban, annál inkább éreztem úgy, hogy meg kell felelnem bizonyos elvárásoknak. Gyomorgörccsel olvastam vissza a cikkeket, hogy vajon minden mellékmondatban megfeleltem-e a katekizmusnak, s rettegtem, hogy ha esetleg nem, mit fognak szólni a paptestvérek, netán a bíboros úr.”

Nemmel felelt arra a kérdésre, hogy szerinte a homoszexuális kapcsolat szégyellnivaló-e, és a melegházassággal kapcsolatban kiemelte: az egyházi házasságfogalmat az egyház joga meghatározni, az állami házasság mellett viszont van érthető érv, de ezt nem ő fogja eldönteni. „Látok olyan meleg párokat, akik nagyon szépen nevelnek gyerekeket. Szóval igen, lehet gyerek nagyon boldog ilyen családban is, úgyhogy már nem tartom jól indokolhatónak, hogy pusztán a nemi orientáció alapján zárnak ki a lehetőségből állampolgárokat” – tette hozzá.

Arra a kérdésre, hogy a coming out időzítésében a másnapi pride volt a meghatározó, azt mondta, ha az lett volna, ő is kiment volna, de nem ment, mert az ilyen vonulás „nem az ő világa”. Azonban szeptembertől tervez indítani egy Youtube-csatornát és szerette volna elkerülni a helyzetet, hogy ha később kiderül róla, hogy meleg, azon menjen a csámcsogás ahelyett, amilyen tartalmat gyártanak.

„Jobb, ha az indulásra letisztul, ki fordul el tőlem – amit megértek egyébként. Hogy ki haragszik rám, kinek okoz fájdalmat a bejelentésem”

– mondta Hodász András.