oktatás;Magyarország;tüntetés;

Kevesebb beszéd, több hídfoglalás: ősszel folytatódnak a tanár-diák tüntetések

Szeptember 1-jére Országos Tanévnyitóval, szeptember 15-ére nagy budapesti tüntetéssel, szeptember 22-ére pedig országszerte több városban demonstrációkkal készülnek a diák- és tanárszervezetek - hangzott el a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ), az Egységes Diákfront (EDF) és a Civil Bázis hétfői, a Belügyminisztérium előtt tartott sajtótájékoztatóján.

Szilágyi Kitti, a Civil Bázis tagja elmondta, az Országos Tanévnyitót az Országház előtt, a Kossuth téren rendezik meg, ahol egy plenáris ülésre kerül sor civil szervezetek, érdekvédelmi szervezetek és politikai pártok képviselőinek részvételével. Az ülés formailag az Európai Parlament felépítését fogja tükrözni. Szeptember 15-ére pedig egy nagy, demokrácia napi tüntetést szerveznek - erről már Perlaki Borsos-Noel, az EDF elnökségi tagja beszélt. Elmondta azt is, „kevesebb beszédre és több hídfoglalásra” kell majd számítani. Ezzel együtt szolidaritási tüntetéseket is szerveznek más európai városokban. Szeptember 22-én pedig országszerte valamennyi városban, községben terveznek megmozdulásokat.

Céljaik, illetve követeléseik a pedagógusok azonnali 50 százalékos béremelése, a sztrájkot korlátozó törvényi rendelkezések eltörlése, egy új, esélyteremtő Nemzeti alaptanterv létrehozása és a pedagógusokra nézve hátrányos új státusztörvény visszavonása. Mészáros Bence, az EDF másik elnökségi tagja bejelentette, a nyár folyamán, valamint szeptemberben országjárásra indul a diákszervezet, terveik szerint mintegy 40 városban tartanak majd nyilvános fórumokat, alapítanak helyi bázisokat. A tüntetéseken való részvételre pedig az országbérlettel biztosítanának lehetőséget, hogy mindenki el tudjon utazni például Budapestre, hogy kifejezze szolidaritását. A bérletek vásárlását közösségi finanszírozásból oldanák meg.

Horgas Péter, a Civil Bázis képviselője azt is bejelentette, a PDSZ-szel és az EDF-fel közösen egy új kezdeményezést indítanak Országos Közös Akarat (OKA) néven. A cél az, hogy a demokratikus erők összefogjanak, és legyen konkrét ajánlatuk arról, hogy milyen országban szeretnének élni. Kezdetben az oktatás területén fogalmazzák meg a legalapvetőbb problémákat és megoldási javaslatokat, majd ezt kiterjesztenék az egészségügyre, a szociális szférára, a gazdasági területre. Várják további szervezetek csatlakozását is.

A PDSZ Országos Választmányának tagja, Ravasz Ágnes a Népszavának elmondta, folyamatos kapcsolatban vannak más szervezetekkel, például a Pedagógusok Szakszervezetével, a Tanítanék Mozgalommal, őket is várják majd az OKA-ba, melynek keretében - az oktatáson túl - azért szeretnének például az egészségüggyel, szociális szférával is foglalkozni, mert ezek is elhanyagolt “mostohagyerekei” a jelenlegi kormányzatnak. Elmondta azt is, szeretnék, hogy ősszel a PDSZ és a PSZ közös sztrájkbizottságának tárgyalásai is folytatódjanak a Belügyminisztérium köznevelési államtitkárságával. A tanévkezdéssel kapcsolatban úgy vélekedett: több iskolában sorra mondanak fel a pedagógusok a státusztörvény miatt, hatalmas a bizonytalanság, az intézményvezetők most nem tudnak tervezni vagy folyamatos újratervezésben kell gondolkodniuk, így előreláthatatlan, hogy szeptemberben mi lesz az iskolákban.