;

Törökország;Recep Tayyip Erdogan;Köztársasági Néppárt;

Imamoglu isztambuli polgármester (középen) most mindent elkövet, hogy Kilicdaroglut végre menesszék a legnagyobb ellenzéki tömörülés, a Köztársasági Néppárt éléről

- Belső konfliktusok Erdogan ellenzékénél

A török ellenzék mind a mai napig nem tudta feldolgozni a májusi elnök- és parlamenti választáson elszenvedett vereséget. Súlyos belső konfliktusok, hatalmi harcok rázzák meg, különösen a legnagyobb ellenzéki tömörülésen, a Köztársasági Néppárton (CHP) belül áll a bál. Ebben szerepet játszanak különféle titkos megállapodások és egy belső megbeszélésről készült videó nyilvánosságra kerülése.

A Köztársasági Néppárt vezetőjét, Kemal Kilicdaroglut hetek óta lemondásra szólítják fel. Nemrég kénytelen volt beismerni, hogy a választások előtt a párt szerveinek tudta nélkül titkos megállapodást kötött a radikális jobboldali Győzelem Párt vezetőjével, Ümit Özdaggal. Utóbbi politikus pályafutásában elég komoly kanyarok fedezhetőek fel. 2006-2016 között annak a szélsőjobboldali Nacionalista Mozgalom Pártjának (MHP) volt a tagja, amely jelenleg is koalícióban kormányoz Recep Tayyip Erdogan AKP nevű tömörülésével. Később az IYI ellenzéki párthoz csatlakozott, ám kizárták innen. Bár egy bíróság végül megsemmisítette a kizárási határozatot, 2021 márciusában bejelentette kilépését, majd 2021-ben a bevándorlásellenes Győzelem Pártjának életre hívását. 2022-ben Süleyman Soylu belügyminiszterrel csapott össze, aki azzal vádolta Erdogant, hogy Soros György bábja, egyúttal még az „állatoknál is alacsonyabb rendűnek” nevezte.

Özdag azt állította, hogy Kilicdaroglu írásban ígérte meg neki: a választások megnyerése esetén ő fogja vezetni a belügyminisztériumot, kap továbbá két másik tárcát és a titkosszolgálatot is ő irányíthatja. Miután bejelentette, hogy nyilvánosságra hozza az ezt bizonyító papírt, Kilicdaroglu már nem tagadhatta annak létezését. A leleplezés még inkább árt neki, hiszen elnökjelöltként a demokráciához és a jogállamisághoz való visszatérést ígérte, viszont ez a háttérmegállapodás éppen azt jelzi, hogy ő sem riadt vissza a nem éppen tiszta megoldásoktól.

Kilicdaroglu egyéb módszerei is Erdoganéit idézik. A választási bukás után többen követelték a lemondását a CHP éléről, elvégre a tömörülés kettős vereséget szenvedett, mégsem volt hajlandó távozni, ragaszkodik a pártelnöki tisztséghez. Csakhogy ezzel éppen saját párjának árt a legjobban. Közben azonban egyre nagyobb nyomás alá kerül. A CHP-vel választási szövetségre lépett Jövő Párt szóvivője már egyenesen úgy fogalmazott: "örülök, hogy nem nyertünk”. Az ellenzéki szövetségben szintén részt vevő IYI párt gazdaságpolitikai szóvivője pedig a nyilvánosság előtt bocsánatot kért, amiért nem akadályozta meg Kilicdaroglu elnökjelöltségét. "Az ország polgárainak reményeit zárt ajtók mögött úgy eladni, mintha azok a személyes tulajdonai lennének, és szövetségeseink háta mögött politizálni nem csak nem demokratikus nem is etikus”.

Az IYI Párt kezdettől fogva rossz jelöltnek tartotta Kilicdaroglut és sokáig úgy is tűnt, hogy nem áll be mögé. A politikai erő azt akarta elérni, hogy Erdogannal szemben a pártelnök belső riválisa, a népszerű isztambuli polgármester, Ekrem Imamoglu induljon. Ő azonban akkor végül kiállt a pártelnök mellett. Tény persze, hogy Imamoglu indulása is komoly veszélyeket rejtett volna magában, hiszen tavaly két év hat hónap és 15 nap börtönbüntetésre ítélték teljesen mondvacsinált indokkal, „választási tisztviselők megsértése” vádjával, majd egy bíró eltiltotta a politikától. Ez a tilalom azért nem lépett még életbe, mert azt még a fellebbviteli bíróságnak és a semmítőszéknek is jóvá kell hagynia.

Imamoglu mindenesetre a háttérben most mindent elkövet azért, hogy Kilicdaroglut végre menesszék a CHP éléről. A párt több magas rangú képviselőjével videomegbeszélést tartott, amelyen többek között egy rendkívüli pártkongresszus kikényszerítésének lehetőségét vitatták meg. Egy ilyen találkozón szavazásra kerülhetne sor a párt elnöki posztjáról. A Zoom-alkalmazáson folytatott megbeszélés 14 perces felvétele magyarázat nélkül került fel az internetre. Kilicdaroglu "etikátlannak" nevezte a találkozót.

Vasárnap aztán, mint a Frankfurter Allgemeine Zeitung beszámolt róla, a párt hatvan tagú közgyűlésének ülésén Imamoglu és Kilicdaroglu között nyílt ütésváltás alakult ki. Isztambul polgármestere azt mondta, nem vesz részt olyan politikában, ahol csak a kormányt bírálják. Ezzel arra utalt, hogy a pártelnök mindeddig nem ismerte el választási vereségét, és hárítja az annak okairól szóló vitákat. Miközben a CHP saját magával van elfoglalva. Erdogan elnök kormánypártja már régóta újra kampányüzemmódban van. Márciusban önkormányzati választásokat tartanak. Erdogan mindent megtesz, hogy a Köztársasági Néppárttól elhódítsa Isztambul városát, ahol egykor politikai felemelkedése kezdődött. a CHP így elveszítené legfontosabb bástyáját.

A testvérpárt, a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) vezetője, Markus Söder is elhatárolódott Friedrich Merztől.