Az év elején a „magántőkealap” keresőszóra még 37 érdemi találatot adott a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) adatbázisa, júliusra azonban ez a szám lecsökkent nullára – derül ki a Direkt36 cikkéből.
A történtek előzménye, hogy az oknyomozó portál idén januárban egy hivatalos NAV-adatbázis segítségével kormányközeli üzletemberek sorát tudta beazonosítani a hatalmas vagyonokat rejtő magántőkealapok mögött. Ez a NER-milliárdosok körében nagyon népszerű, mivel anonimitást és alacsony adókat garantált, ezért sok százmilliárd került ezekbe a tőkealapokba.
Ép ésszel felfoghatatlan vagyonokat rejtettek el magántőkealapokban a NER oligarcháiA NAV úgynevezett tényleges tulajdonosi adatbázisa ebbe a meglehetősen zárt világba engedett betekintést. Itt több tucat magántőkealap legnagyobb befektetőinek neve is felbukkant: Száraz István, Szíjj László, Mészáros Lőrinc, Hernádi Zsolt vagy Jászai Gellért is. Mindez azért volt lehetséges, mert az adatbázis friss, a rá vonatkozó szabályozás pedig bonyolult, így nem mindig egyértelmű, hogy milyen adatoknak kell ott szerepelniük.
Azonban amint megjelent a Direkt36 cikke, a magántőkealapokat eltüntették a nyilvántartásból és azokat az adatokat is törölték, amelyek korábban szerepeltek. S nem arról van szó, hogy esetleg eltűnt volna ez a befektetési forma: januárban még 119 magántőkealapot tartott nyilván a Magyar Nemzeti Bank (MNB), most, július második felében már 182-t ad ki a jegybank keresője. Azt persze nem tudni, hogy kinek a kérésére tüntették el az információkat. A Mészáros Lőrinc-féle Opus Global Befektetési Alapkezelő Zrt. állítja, sem módosítást, sem törlést nem kezdeményeztek. A Jászai Gellérthez köthető IKON Alapkezelő azt írta, hogy noha korábban kezdeményeztek módosítást az adatokat illetően, de a NAV rendszerben való törlést nem kezdeményezték.