;

Magyarország;Ukrajna;mezőgazdaság;gabona;agrárium;

- Az ukrán gabonáról vitáztak Brüsszelben, a magyar képviselők a behozatali tilalom meghosszabbítása mellett kardoskodtak

Magyarország mellett Bulgária, Lengyelország, Románia és Szlovákia is úgy véli, hogy az import megugrása lenyomta az árakat, ami komoly problémákat okoz termelőiknek.

Az Európai Bizottság (EB) szeptemberben megvizsgálja, hogy a vámmentesen érkező ukrán élelmiszerek továbbra is komoly gondokat okoznak-e a háború sújtotta országgal határos uniós tagállamok mezőgazdasági termelői számára – közölte Janusz Wojciechowski agrárbiztos a tagállami miniszterek keddi brüsszeli ülése után. A lengyel nemzetiségű politikus uniós támogatást is kilátásba helyezett az ukrán gabona európai átszállításának jobb és hatékonyabb megszervezéséhez.

A tanácskozáson Magyarország, Bulgária, Lengyelország, Románia és Szlovákia az ukrán agrártermékek további behozatala ellen foglalt állást. Szerintük az import megugrása lenyomta az árakat, ami komoly problémákat okoz termelőiknek. Ráadásul a brüsszeli intézkedések nem bizonyultak elegendőnek.

Az öt ország korábban az uniós szabályokkal ellentétes, egyoldalú behozatali tilalmat rendelt el. Májusban aztán megállapodtak az Európai Bizottsággal, hogy a búza, a kukorica, a repce és napraforgómag országaikon csak áthaladhat és helyben nem értékesíthető. Brüsszel a versenyhátrányba került gazdáknak százmillió eurós ellentételezést ítélt meg.

Magyarország ebből 16 millióval részesül. Információink szerint a támogatás a napokban megérkezhet.

A „frontországok” legalább az év végéig meghosszabbítanák a szeptember 15-n lejáró korlátozásokat, emellett további élelmiszerekre is kiterjesztenék az intézkedéseket. Varsó a fagyasztott málna és eper importját is betiltaná.

Az „ötök” írásos indoklása szerint a tilalom szeptember közepi feloldása után az agrártermékek újra elárasztják piacaikat, mivel a kijelölt útvonalakon még mindig nem lehet biztosítani zökkenőmentes elszállításukat az elsősorban afrikai, közel-keleti és ázsiai célállomásokra.

További piaci zavarokra számítanak amiatt is, hogy Oroszország a napokban felmondta az ukrán mezőgazdasági cikkek fekete-tengeri kivitelét lehetővé tévő megállapodást.

Bár ez Ukrajna élelmiszerkivitelét szárazföldi és folyami útvonalakra tereli, a dunai kikötőket ért orosz támadások ez utóbbi lehetőséget is kérdésessé teszik.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn az ideiglenes és részleges importtilalom meghosszabbítását „teljesen elfogadhatatlannak” nevezte. Az agrárminiszterek ülésén több résztvevő bírálta az öt tagállam kérését. A német és a francia kormány képviselője egységes választ sürgetett.

A brit Financial Times idézte az EB friss adatait, amelyek szerint az öt országba érkező ukrán búza, kukorica, repce és napraforgómag mennyisége a tavaly novemberi 1,3 millió tonnás csúcsértékkel szemben idén júniusban mindössze 13 ezer tonnát tett ki.

Bár a reálbérek májusban még három százalékkal csökkentek, az infláció enyhülésével elemzők szerint az év végére a mutató ismét emelkedésnek indulhat.