A Nature-ben kedden jelent meg az a tanulmány, amely szerint az Atlantic Meridional Overturning Current (Déli Atlanti Megforduló Áramlás, AMOC), amelynek a Golf-áramlat is a része, hamarosan, évtizedeken vagy akár éveken belül összeomolhat, ami az észak-atlanti régió klímájára végzetes hatással lehet.
Az eddigi szimulációk szerint nem valószínű, hogy ez még ebben az évszázadban megtörténik, de Peter és Susanne Ditlevsen – a Koppenhágai Egyetem kutatói – statisztikai elemzéseik alapján úgy véli, hogy ha a levegőszennyezés a jelenlegi ütemben folyik tovább, az összeomlás már a század közepére megtörténhet.
A CNN által megkérdezett más kutatók szerint a megbillenés pontos időpontja bizonytalan, és az áramlatban eddig tapasztalt változások kicsik és nem trendszerűek.
Az AMOC-áramlatok összetett rendszere, amely hatalmas futószalagként működik, meleg vizet szállít a trópusokról az észak-atlanti régiókba, ahol az lehűl, sósabb lesz, lesüllyed az óceán mélyére, majd visszaindul a trópusokra.
Ily módon alapvető szerepe van a klíma szabályozásában, segíti szabályozni az időjárási mintázatokat. Ha összeomlana, annak beláthatatlan következményei lennének, sokkal extrémebb telek jönnének, emelkedne a tenger Európa és Észak-Amerika partjainál, elmozdulna a monszunesős övezet.
A tudósok már évek óta figyelmeztetnek a Golf-áramlat instabilitására, ahogy növekszik a klímakrízis, ami azzal fenyeget, hogy felborul a hőmérséklet és a sótartalom egyensúlya, amelyek az áramlás erejét adják. A Kormányközi Klímatestület már 2019-ben kiadott egy jelentést arról, hogy az AMOC gyengülhet a következő évtizedben, de a teljes leállást ebben a században valószínűtlennek vélték, de az új tanulmány riasztóbb következtetésre jut.
Ahogy melegszenek az óceánok és a sarki jegek olvadnak, a víz egyre édesebbé válik, csökken a sűrűsége, sótartalma, és nem tud olyan könnyen, gyorsan lemerülni.
Ha a víz túl édessé és/vagy meleggé válik, a szállítószalag megáll. Ez nem példa nélküli, 12 000 évvel ezelőtt már megtörtént, egy gyors gleccserolvadás leállította az AMOC-ot, ami miatt az északi féltekén hatalmas, 10-15 Celsius-fokos hőmérséklet- ingadozás alakult ki egy évtizeden belül.
Az áramlatot 2004 óta monitorozzák, de a dán kutatók most sokkal nagyobb periódus adatait tekintették át, azt is vizsgálták, hogyan viselkedett az ember okozta klímaváltozás előtt.
Analizálták a tenger felszíni hőmérsékletét az észak-atlanti régióban Grönlandtól délre, 1870 és 2020 között. Ezt a részét az óceánnak a délről jövő AMOC melegíti, így ha itt hűvösebb a víz, az azt jelenti, az áramlat gyengül. Ditlevsenék ezután kivonták a modellből a klímaváltozás hatásait, és korai változások figyelmeztető jeleit találták, amelyek alapján nagy biztonsággal meg lehet jósolni az összeomlást, ami akár már 2025-ben bekövetkezhet, de mindenképpen 2095 előtt, legvalószínűbben 2039 és 2070 között.
„Ez igazán rémisztő. Ez nem valami olyan, amit csak úgy le lehet írni egy tudományos közleményben. Biztosak vagyunk benne, hogy ez az eredmény nagyon szilárd alapokon nyugszik”
– mondta Peter Ditlevsen a CNN-nek.
Ugyanakkor a lap által megkérdezett Peter de Menocal, a Woods Hole Oceonográfiai Intézet elnöke szerint fontos megjegyezni, hogy jelenleg még nem utal semmilyen megfigyelési eredmény arra, hogy az áramlat összeomlani készül.