Európai Unió;Magyarország;infláció;Orbán Viktor;

NZZ: Magyarországon vigasztalan állapotok uralkodnak, ami javarészt Orbán Viktor hibája

A svájci lap kommentárja szerint a magyar kormányfő kutyaszorítóban van, és a nemzetközi fejlemények sem kedveznek neki.

 Magyarország rosszabbul áll, mint bármelyik más európai ország, vigasztalan állapotok uralkodnak, javarészt a miniszterelnök hibája miatt. Olyan gazdaságpolitikát folytat, amely tipikus az autokraták esetében. Ám legutóbb megint csak provokálta a NATO-t és a szomszédállamokat” – így foglalja össze a magyar valóságot Daniel Imwinkelried, aki Bécsből tudósítja a Neue Zürcher nevű svájci konzervatív-liberális újságot Kelet-Európáról. A cikket a Hvg360 szemlézte.

Daniel Imwinkelried a kommentárban felidézi, hogy Orbán Viktor úgy gondolja: Magyarország 2030-ra nettó befizető lesz az Unióban és ez alapvetően átalakítja az erőviszonyokat, hiszen „aki fizeti a vacsorát, az rendeli a zenét”. Egyelőre persze nem úgy néz ki, hogy célba ér. Az infláció a 20 százalék közelében jár, a drágulás kihat az életszínvonalra, egy év alatt a reálbérek 15, 6 százalékkal estek, ami példátlan az OECD-tagok között, és a kilátások sem rózsásak – sorolja cikkében, hozzátéve, hogy a térség államai versengenek a külföldi beruházásokért, ebben a küzdelemben a magyar rivális újabban háttérbe szorult.

Viszont az ország jól mutatja, milyen fontosak a gazdasági szabályok, illetve hogy milyen károkat okoznak az autokraták, ha a választásokhoz igazítják a gazdaságpolitikát

– hangsúlyozza.

A kommentár szerint Orbán Viktor pont akkor gerjesztette a keresletet, amikor a járvány miatt gond volt a nemzetközi szállítási láncokkal, ez pedig felnyomta az árakat. Ráadásul beütött a szárazság, rossz lett a termés. Továbbá hibának bizonyult az árak maximalizálása. Emiatt a kormányfő kutyaszorítóban van, és a nemzetközi fejlemények szintén nem kedveznek neki.

Azt írja, a dolgot csak súlyosbítja, hogy az EU milliárdokat fagyasztott be, erős ugyanis a gyanú, hogy túlárazva számoltak el egy sor beruházást, amelyet brüsszeli pénzekből finanszíroztak. „Ám a jelek szerint mindez mintha nem érdekelné a politikust: továbbra is adja a provokátort. Az idén Tusványoson elhagyta az etnonacionalista szókészletet, ezúttal nem óvott a „vegyes fajtájú világ” veszélyeitől. Azt taglalta, hogy az évtized végéig meg akarja kétszerezni Magyarország gazdasági teljesítményét” – olvasható a Neue Zürcher cikkében.