;

oktatás;Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete;Pedagógusok Szakszervezete;tanárhiány;pedagógusképzés;

- „A tanárhiányt nem fogják megoldani, egyik helyről a másikra gördítik” – Csak tűzoltásnak jó a pedagógusképzés rövidítése

A Pedagógusok Szakszervezete szerint az Orbán-kormány önmagát csapja be.

A kabinet felgyorsítja a pedagógusképzést: mint arról lapunk is beszámolt, egy csütörtökön megjelent kormányrendelet szerint az eddigi négy féléves, újabb tanári oklevelet adó mesterképzésnél meghatározott szakokon a képzési idő három félévesre rövidül. Az RTL Híradónak nyilatkozó, a pedagógusokat képviselő szakszervezetek szerint azonban ez csak tűzoltás, és a tanárhiányt ezzel nem lehet megoldani.

Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője azt mondta: ez a rendszer is azt bizonyítja, hogy rettenetesen nagy a pedagógushiány, tehát most már le kell rövidíteni a képzéseket.

Mint kiderült, rövidül az alapképzésre épülő szakmai alapképzés ideje is. A mérnöktanár, a közgazdásztanár, az agrármérnöktanár és a szociális ismeretek tanára szakon a képzési idő négy félévről ugyancsak három félévre csökken. A módosítás szerint bővül azoknak a képzéseknek a köre, melyekre építve újabb tanári oklevelet adó képzésben lehet részt venni – ilyen például a gyógypedagógia és a szociálpedagógia alapképzés. Mindezek mellett az óvodapedagógusok újabb oklevelet adó képzésben két év alatt szerezhetik meg az alsós tanítói szakképzettséget.

„Csak az a probléma, hogy akkor az óvodapedagógus elmegy tanítónak, és akkor az óvodában keletkezik hiány. Tehát a hiányt nem fogják megoldani, csak egyik helyről a másik helyre átgördítik”

– vélekedett Totyik Tamás, a PSZ elnöke.

Az új rendszerrel kapcsolatban a Kulturális és Innovációs Minisztérium adott ki közleményt. Ebben azt is írták, hogy tavalyhoz képest 67 százalékkal nőtt a pedagógusképzésre felvettek száma. A felvételizők száma pedig azoknál a rövid ciklusú képzéseknél emelkedett a legjobban, ahol a már meglévő diploma mellett biztosítanak további szakmai és módszertani képzéssel három-négy félév alatt tanári diplomát. A most megjelent rendelettel ezeket a képzési lehetőségeket bővítették ki.

Totyik Tamás szerint viszont a kormány önmagát csapja be, miután

tízezer főből az elmúlt tizenöt év tendenciáit figyelembe véve előreláthatóan 2500-an fognak belépni a pályára, és 7500-an mennek öt év múlva nyugdíjba, tehát még mindig ötezer fő a különbözet.

A kormány által létrehozott Nemzeti Pedagóguskar elnöke nem akart válaszolni az RTL Híradó kérdéseire.

A kormányfő a látogatások több mint egyharmadában különgéppel ment.