Harcba bocsátkoztak az orosz fegyveres erőkkel, falvakat foglaltak el a Szabad Oroszország Légió nevű orosz alakulat egységei az Ukrajnával szomszéd Belgorod megyében. Sikereik hatására újabb oroszok jelezték, szeretnének csatlakozni hozzájuk. Jelenleg az ő felvételi kérelmük elbírálása a légió legfontosabb feladatainak egyike – mondta el Alekszej Baranovszkij, az orosz ellenzék kommunikációs tanácsadója az Unian ukrán hírügynökségnek.
A légió vezetői szerint a jelentkezők között lehetnek olyanok, akiket az orosz titkosszolgálat küldött, ezért alapos ellenőrzés alá vetnek mindenkit. A dokumentumok ellenőrzése csak az első lépés, a személyes elbeszélgetés megkerülhetetlen. Ebbe pszichológusokat is bevonnak, és hazugságvizsgálót is alkalmaznak.
A légió szervezése már az ukrajnai orosz betörés első napjaiban megkezdődött: több orosz katona az első adandó alkalommal átszökött az ukránokhoz, és a szomszédos Belgorod orosz megyéből is érkeztek olyanok, akik nem akartak részt venni a harcokban.
A kommunikációs tanácsadó szerint közülük többeknek voltak ukrajnai rokonaik, ismerték a valós helyzetet. Egy dolog szolgálni az orosz hadseregben, kapni pénzt ezért, és egészen más fegyveresen harcolni barátaink, jó ismerőseink, nem egyszer rokonaink ellen – magyarázta Baranovszkij. Az átállók száma egyre gyarapodott. Eleinte az ukránok nem tudtak mit kezdeni velük, aztán megszületett a döntés: mivel az ukrán hadseregnek minden segítségre szüksége van, létre kell hozni egy szervezeti keretet. A nemzetközi légióban így kaptak helyet az orosz állampolgárságú katonák is. Az első hullám után csatlakoztak hozzájuk azok közül is, akik már hosszabb ideje Ukrajnában laknak: üzletemberek, vegyesházasságban élők, és jöttek Európa nyugati feléből is. A Szabad Oroszország Légió vezetői úgy tekintenek rájuk, mint akik maximálisan elkötelezettek, és készek fegyverrel harcolni a putyini rendszer ellen.
A légió legfőbb célja, hogy eljusson Moszkvába – jelentette ki Baranovszkij, aki szerint
alakulhat úgy a helyzet, mint az Euromajdan idején.
Akkor, 2014-ben, az oroszpárti Viktor Janukovics elnök fegyveres erőinek soraiban a tömeges tiltakozás hatására megindult a bomlás: a katonák különféle okokra hivatkozva egyszerre csak elkezdték szabotálni a parancsokat, figyelve, a forradalom győz-e, vagy Janukovics kerekedik fölül. „Azt feltételezzük, így lesz majd Oroszországban is” – mondta az orosz ellenzéki tanácsadó. Szerinte amint megindul a hadművelet a Krím felszabadítására, Oroszország minden figyelmét ide összpontosítja. Ekkor kell megnyitni egy másik frontot Vlagyimir Putyin rendszere ellen, amely nem élvez olyan támogatást a lakosság körében, mint azt a propaganda állítja – mondta Baranovszkij. Felméréseik szerint a lakosság 10-15 százaléka agresszív támogatója a háborúnak, ám körülbelül ugyanennyien határozottan ellenzik azt. A fennmaradó hetven százalék a konformisták, akik ha a tévéből azt hallják, a „Krím a mienk”, akkor az úgy van. De ha holnap ugyanebben a tévében elhangzik, hogy az orosz elnök háborús bűnös, és Hágába kell küldeni őt, akkor ugyanők beleegyezőn mondják, bizony, már rég ideje ennek. Nekik az kell, hogy valaki erőt mutasson, adott esetben alternatívát Putyin ellenében. Baranovszkij úgy véli, ezért történhetett meg, hogy a Wagner-csoport ellenállás nélkül menetelhetett Moszkva irányába, és a lakosság rokonszenvét élvezte. Fogadhatják majd így a Szabad Oroszország légiósait is – vélte. Oroszországban érezhető a poshadtság, de az emberek nem készek bármit is tenni ellene, mert ebben az igen kemény rendőrállamban hamar kaphatnak a fejükre. Akarják a változást, csak nem tudnak, illetve nem akarnak tenni érte. De ha megjelenik egy erő, amely kész kihívást intézni a rendszer ellen, boldogan fognak csatlakozni hozzá – a légió erre számít - mondta.
A Szabad Oroszország tisztában van vele, hogy meg kell küzdeniük a Wagner-csoport zsoldosaival is, mert a magánhadsereg vezetője, Jevgenyij Prigozsin folytatja harcát a hatalomért. Vele Alekszej Baranovszkij nem is tud elképzelni együttműködést, különösen a Bahmut környékén egymás ellen vívott, véres követelő harcok után.