turizmus;katasztrófa;vészhelyzet;erdőtűz;Hawaii;

Már 55 ember halt meg a Maui szigetén tomboló tűzvész miatt, az eltűntek száma ezerre tehető

Harmincezer embert menekítettek ki, helyieket és turistákat egyaránt.

​Legalább 55 ember meghalt eddig a Hawaii Maui szigetén tomboló tűzvészben, az eltűntek száma ezerre tehető. A terület kormányzója, Josh Green szerint az erdőtüzeknek több halálos áldozata lesz, mint a szigeteket ért eddigi legsúlyosabb természeti csapásnak, az 1960-as szökőárnak, amikor 61 ember vesztette életét. A BBC beszámolójából kiderült, hogy a turisták körében népszerű településből, Lahainából alig maradt több parázsló romoknál, ezrek váltak földönfutóvá, mintegy ezer épület vált a föld színével egyenlővé, köztük a sziget legrégebbi szállodája, a 122 éves Pioneer Inn. Az eltűntek felkutatását nehezíti, hogy a szigeten nincs áram- és internetszolgáltatás. A maui War Memorial Stadion mellett egy hirdetőtáblán a hozzátartozók post-iteken üzentek eltűnt szeretteiknek, hogy hol és hogyan tudják felvenni a kapcsolatot velük.

Lahaina a Hawaii Királyság fővárosa volt egykor, évente mintegy kétmillió turista kereste fel, a szigetre látogatók mintegy 80 százaléka itt nyaralt. A város közelében kedden csaptak fel a lángok, majd sebesen áterjedtek a településre. A tüzet valószínűleg a kiszáradt növényzet okozta, és a Dora hurrikán széllökései segítették a rendkívül gyors terjedését. A tűzvész olyan sebességgel száguldott végig a területen, hogy többen az óceánba ugrottak, így keresve menedéket a lángok elől. Harmincezer embert menekítettek ki – helyieket és turistákat egyaránt. A széllökések ráadásul a tűzoltók munkáját is nehezítették, helikoptereket nem lehetett bevetni az oltásban. A szigeten három gócponttal rendelkező tüzek nagy részét ennek ellenére lapzártánkkor már megfékezték a tűzoltók. Azt már most látni, hogy a helyreállításhoz évekre és dollármilliárdokra lesz szükség – nyilatkozta Green. A szigeten vészhelyzetet hirdettek ki, amely augusztus 15-ig tart.

Tudósok arra figyelmeztetnek, hogy a fosszilis energiahordozók használata, az üvegházhatású gázok kibocsátása, az éghajlatváltozás következményeként egyre gyakoribbá válnak az ilyen szélsőséges események. Hatalmas károkat okozó erdőtüzek pusztítottak idén többek között Portugáliában, Spanyolországban, Görögországban és Kanadában is.