Az agrárszektor teljesítménye a vártnál kevésbé húzta fel a teljes bruttó hazai terméket (GDP), a többi gazdasági terület pedig az előzetesen kalkuláltnál is rosszabbul teljesített - kommentálta a második negyedévre szóló GDP adatokat a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a Világgazdaságnak.
Mint korábban mi is hírt adtunk róla, a várt fellendülés helyett 2023 második negyedévében is recesszióban maradt Magyarország. 1995 óta nem volt ilyen elhúzódó válságban a gazdaság. Akár az egész év mínuszos lehet.
Harmincéves mélyponton a magyar gazdaság, ilyen hosszú válság még a Covid-19-járvány alatt sem voltParragh László kifejtette, „a recesszió egy olyan alkalmazkodási szakasz, amelyre egy túlfűtött gazdaságban szükség van”.
Azt hangoztatta, minden az infláció megfékezését célzó gazdaságpolitikai cél alapvetően gyengíti a növekedést. Véleménye szerint átmeneti lassulást generálnak a kormányzati intézkedések, hogy elkerülhető legyen a nagyobb gond. Ehhez jön egy globális információs nyomás, amivel egy szigorodó monetáris keretrendszer, ami ugyancsak visszafogja a növekedést. A köztestület elnöke jelezte, a gazdasági teljesítmény negyedéves változását egyáltalán nem egyszerű lekövetni, mivel a nyers adatokat ki kell tisztítani, s kiigazítani a munkanapokkal.
Ezen tényezők nagymértékben befolyásolják majd a hivatalos végeredményt. Épp ezért hangsúlyozta, hogy meg kell várni a szeptember elsejével megjelenő részletes GDP-adatokat, azt követően lehet érdemben értékelni a gazdasági mutatókat - magyarázta Parragh László.
Nem az Orbán-kormány töri le az inflációt, hanem a recesszióTúlságosan derűlátó az Orbán-kormány, recesszióban marad a magyar gazdaság