Orbán Viktor;CEU;Soros Alapítvány;

Soros-terv

Adalékként a Soros Alapítvány, illetve a pénzügyileg Soros Györgyhöz kötődő hazai szervezetek működésének a mérlegéhez, két emléket szeretnénk most felidézni abból az alkalomból, hogy a „Soros-hálózat” elhagyja (vagy nem hagyja el) Magyarországot. „Kizökkent az idő! Konferenciát tartottak Budapest belvárosában, mégpedig a CEU épületében, a Nádor utcában. Pedig évek óta azt hallom a liberális politikusoktól és az őket támogató médiumoktól, hogy a magyar kormány bezáratta és elüldözte az egyetemet Budapestről.” Ezt a magyar miniszterelnök írta szinte pontosan két évvel ezelőtt, akkor, amikor a régió szellemi elitjének újratermelésében elévülhetetlen érdemű magánegyetem legfontosabb karai már Bécsben működtek. A CEU fő értékét természetesen nem az jelentette, hogy Budapesten is futnak kurzusai, hanem az, hogy olyan amerikai diplomát adó képzéseket is nyújt, amelyeket egyébként csak az Egyesült Államokban lehetett elérni – ez utóbbiak viszont kivétel nélkül mind az osztrák fővárosba emigráltak a hazai kormányzati vegzatúra miatt. Apró siker ez a NER-nek, de jelentős veszteség mindenki másnak (megint egy pont, ahol a nemzeti érdek és a rezsim érdeke összeütközik – egyre több ilyen van mostanában). A kormányfő pedig csúsztatott, de hát szokása neki: nyilatkozott ő már ennél sokkal képtelenebbeket is Soros-ügyben.

A másik emlék bő három évtizedes. Volt akkoriban egy Fidesz nevű, pénzügyi értelemben (is) meglehetősen ágrólszakadt pártocska, amelynek infrastruktúráját, illetve tehetségesnek tűnő vezetői – például Orbán Viktor és Kövér László – fizetését Soros György biztosította. Ennél a pontnál alighanem érdemes kissé elidőzni. Egyfelől azért, mert amiről itt szó van, és ami a Fidesz későbbi gyakorlatától sem idegen (hogy ti. ellenzékben rendre külföldről finanszírozták őket), az Orbán pártja esetében bizonyított, jól dokumentált tény, míg ellenben a jelenlegi ellenzékkel kapcsolatban egyelőre csupán vád, mégis a korabeli Fideszhez hasonlóan ágrólszakadt ellenzéki pártokat dollárbaloldalazza 24 órában a teljes magyar pártsajtó. Másfelől meg azért, mert a saját múltjukat végképp eltörölni igyekvő Fideszben ma már ott tartanak, hogy a Soros Alapítványt az orosz megszállókhoz hasonlítják – most, amikor épp Orbánék tesznek hetente újabb és újabb hűségesküket Moszkvának: a történelem ezek szerint körbeért.

A Soros-szervezetek anno azért jöttek Kelet-Európába – és eredetileg ebbe a tervbe illeszkedett volna a Fidesz-projekt is –, hogy meg- vagy újratelepítsék azt a demokratikus kultúrát, amelynek a létező szocializmus alatt nem volt esélye kivirágozni. De már a CEU-ügyben is az látszott, most meg, ha tényleg elmennek, akkor végképp úgy tűnik: ezt a törekvést éppen ott adják fel, ahol a legkevesebbre jutottak.

Nézzünk egy gyakorlati példát: ha mondjuk az Átlátszó ezentúl kevesebb segítséget kap, akkor könnyebb lesz a mindenkori kormánynak lopni, és nehezebb lesz lebukni. Orbán Viktor erre majd azt mondja: „Győztünk.” De mit mondjunk mi, a többi kilenc és fél millió?