Orbán-kormány;nyomozás;Írország;jogsegély;Polt Péter;Hadházy Ákos;Amerikai Egyesült Államok;OLAF-vizsgálat;Microsoft-botrány;

2023-08-17 13:52:00

Négy éve nincs gyanúsítottja az Orbán-kormány legmagasabb szintjéig érő Microsoft-ügynek

A tíz éve kezdődött, példátlanul bőségesen dokumentált csalássorozatban keletkezett iratok között volt olyan, amely szerint egészen a magyar miniszterelnökig érnek az ügy szálai.

Négy év után sincs gyanúsítottja a Microsoft-ügynek, az egyik legjobban dokumentált és legprimitívebb, de a kormány legmagasabb szintjéig érő csalássorozatnak, amelyben az Országos Rendőr-főkapitányság is az elkövetők között van – írja csütörtöki Facebook-posztjában Hadházy Ákos. A független országgyűlési képviselő kézhez kapta Polt Péter legfőbb ügyész – a hivatalos ügyészségi honlapra is feltöltött – válaszát írásos kérdésére a 2019. augusztus 23-án a feljelentésére elrendelt, ám azóta is eredménytelen nyomozás állásáról.

Mint arról korábban beszámoltunk, az amerikai igazságügyi minisztérium és a tőzsdefelügyelet hosszas vizsgálódás után 2018-ban zárta le a magyarországi Microsoft-szoftverbeszerzésekhez is kötődő korrupciós nyomozást, majd a cég peren kívül 25 millió dolláros büntetést fizetett, amiért 2013 és 2015 között egy sor politikust „megvett” a régió államaiban azért, hogy az adott országok az ő szoftvereit vegyék meg. Bár az óriásvállalat körüli ügyet az amerikai igazságügy nyomozása részletesen feltárta, az OLAF további bő két évig vizsgálódott, végül 2021 decemberében arra tett javaslatot az Európai Bizottságnak, hogy „a szoftverlicencekért kifizetett összegek egy részét zárja ki az uniós társfinanszírozásból”.

Az amerikai igazságügyi tárca irataiból kiderül, hogy a magyar Microsoft végig összejátszott a kormányzattal, sőt Orbánnak is tudomása lehetett az ügyről. Egy 2014-es korrupt szoftverügylet kapcsán az egyik ügyintéző egyenesen arról tájékoztatta az amerikai Microsoft központot, hogy „egészen a miniszterelnökig mindenkitől begyűjtöttük a kormányban a jóváhagyást”.

Hadházy Ákos kiemelte, az ügy azért jól dokumentált, mert az FBI már rég lezárta az ügyet, és Polt Péter maga is elismerte, hogy négy év alatt voltak már tanúmeghallgatások és lefoglalások is voltak, de gyanúsított még sincs. A legfőbb ügyész az elhúzódó nyomozás magyarázataként azt írja, hogy az Amerikai Egyesült Államok és az Ír Köztársaság igazságügyi hatóságai által megküldött jogsegélykérelmekre adott válasziratok lefordítása és kiértékelése megtörtént, az OLAF-tól a korábbiakon kívül is újabb iratokat szereztek be. – Az eljárás befejezésének időpontja mindezekre figyelemmel jelenleg nem prognosztizálható – zárta a fentieknek éppenhogy ellenmondó következtetést Polt Péter.