Megszerezte a Lakmusz a Libri és Líra könyvesbolthálózat ellen kiszabott fogyasztóvédelmi bírságok részletes indoklását, melyből kiderült, hogy a hatóság szerint mitől is kellett védeni a „a gyermek- és fiatalkorúak testi és lelki” integritását. A lap közérdekű adatigénylés útján jutott a fővárosi kormányhivataltól ahhoz a két fogyasztóvédelmi határozathoz, amivel a Libri könyvesbolthálózatra 1 millió, a Lírára 12 millió forintos bírságot szabtak ki LMBTQ-témájú könyvek nem megfelelő árusítása miatt.
A fogyasztóvédelmi hatóságként eljáró kormányhivatal szerint a kifogásolt könyvek árusítása nem felelt meg a kereskedelmi tevékenységekről szóló kormányrendelet 20/A. paragrafusának 3. bekezdésének, mely szerint a „születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést, a nem megváltoztatását, a szexualitást öncélúan ábrázoló, valamint a homoszexualitást megjelenítő, illetve népszerűsítő, gyermekeknek szóló termék a többi terméktől elkülönítve csak zárt csomagolásban forgalmazható."
A kormányhivatal közleményéből és a Líra kommunikációjából már korábban tudható volt, hogy a Líránál Alice Oseman Heartstopper – Fülig beléd zúgtam című könyve miatt vizsgálódott a hatóság, amely kifogásolta, a könyv első és hátsó borítóján a „két fiú egymásba szeret” szöveg olvasható, illetve a borítókon egymás kezét fogó vagy egymást átölelő fiúk láthatók. A Lakmusz adatigénylése során most kiderült, a Librinél kifogásolt könyv Francesca Cavallo és Elena Favilli Esti mesék lázadó lányoknak című munkája. A könyv „száz rendkívüli nő életét mondja el Kleopátrától Marie Curie-n át Michelle Obamáig”, de ismerteti a transznemű Coy Mathist történetét is. A kormányhivatal szerint ez a mese arról szól, hogy „egy Coy nevű fiú arra kérte a szüleit, hogy kislánynak szólítsák és vigyék el orvoshoz, hogy lányt csináljanak belőle. A történet arra is kitér, hogy a történet főhősének szülei bírósági úton érték el, hogy kisfiuk az iskolai fiú WC helyett a lányok által használt mosdóban végezhesse el szükségleteit.”
A kormányhivatal a Libri bírságát úgy indokolta: „a gyermekeknek szóló kiadvány (…) a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést, illetve a nem megváltoztatását jeleníti meg, ennek ellenére (…) nem volt elkülönítve a többi terméktől és nem volt zárt csomagolásban forgalmazva”.
Az egymilliós bírság mellett a kormányhivatal arra kötelezte a Librit, hogy a kiadvány forgalmazása a továbbiakban „zárt csomagolás alkalmazásával és a többi terméktől elkülönítve történjen”. A határozat szerint a Libri azzal próbált védekezni, hogy ők nem tudták, hogy a kérdéses könyv a kormányrendelet hatálya alá tartozik, és ezért „különleges kezelést igényel”, mert a kiadó erről nem tájékoztatta őket.
Politikai szemüveggel olvasnak a magyarok, de a többség nem ért egyet a könyvek fóliázásávalOrbán Balázsnak tetszik a fóliázás, mert így nem kell könyveket lapozgatni