;

Nagy-Britannia;bevándorlás;Rishi Sunak;

Rishi Sunak azt reméli: a bizonyos tekintetben javuló adatok népszerűségére is kedvező hatással lesznek

- Sunak a kampány lázában ég

Tíznapos kaliforniai vakációjáról visszatérve a brit kormányfő "szenvedélyes" hitet tett a megélhetési gondok megoldása mellett.

Nagyon ráfért a szabadság Rishi Sunakra, aki utoljára 2019-ben töltött jelentősebb időt családjával külföldi üdülőhelyen. Ahogy végül még két hetet sem kitevő Santa Monica-i vakációja előtt, úgy közvetlenül azt követően is vázolta a következő időszakra vonatkozó terveit és reményeit. A kormányfőre váró következő nagy kihívás az október 1-4. közötti, a manchesteri Kongresszusi Központban sorra kerülő éves pártkongresszus. Ezen elsősorban saját programbeszédével kell meggyőznie a legutóbbi, tavaly szeptemberi adat szerint 172 ezres konzervatív tagságot és a párt felső vezetését, hogy tavalyi hivatalba lépése óta is ő a legalkalmasabb a 2024 második felére valószínűsített parlamenti választási kampány megvívására. Mint emlékezetes, Sunak a Boris Johnson kikényszerített lemondását követő első vezetőválasztást a végül a csak 44 napot eltöltött Liz Truss-szal szemben a párttagok szavazásán elbukta, október végén így a frakció támogatásának megszerzése kellett neki ahhoz, hogy átvehesse a Downing Street 10. kulcsát.

A 43 éves politikus, akinek munkamorálja és gazdasági-pénzügyi felkészültsége megkérdőjelezhetetlen, a The Times napilapnak adott átfogó interjúban leszögezte, "szenvedélyesen" bízik az infláció letörésére és a növekedés megerősítésére való képességében. E célok elérése mellett a megélhetési válságon is úrrá tud lenni. Az elmúlt hónap számai már kegyesebbek voltak a kormányfőhöz: a tavaszi 10 százalékot meghaladó havi árszínvonal-emelkedés júliusra 6,8 százalékra mérséklődött, a bérnövekedés pedig 2021. szeptembere óta először haladta meg az inflációt. Miután a 8,2 százalékos átlagos fizetésjavítás mögött az egészségügyi ellátásban dolgozóknak a nyáron nyújtott egyszeri prémium áll, azt is remélni lehet, hogy befejezéséhez közeledik az oktatást, gyógyítást és a közösségi közlekedést sújtó sztrájkhullám is. A pandémia idején még pénzügyminiszterként nagyvonalúságot tanúsított kormányfő most már mind az államadósság, mind a kiadások területén óvatosságra int. Elsősorban a megalapozatlan adócsökkentéseket akarja elkerülni, hiszen ezek okozták Liz Truss végzetét.

A miniszterelnöki hivatal a nagyrészt munkás nyarat jelentős részben azzal töltötte, hogy fogást találjon a közvélemény-kutatásokban stabilan 20 százalékkal vezető Munkáspárton. Rishi Sunak azzal vádolja Sir Keir Starmert, az ellenzék vezérét: politikai elképzelései, különösen a nemrég nyilvánosságra hozott 28 milliárd fontos zöld infrastrukturális fejlesztési terve jelentősen gerjeszti az inflációt. Úgy érzi, "jelentős különbség kettőjük között", hogy riválisának nincs "világos, egyértelmű politikája a közalkalmazottak javadalmazásával kapcsolatban, ami pedig a vezetésről való lemondással ér fel".

Ha gazdasági téren nem is rosszak a kilátások, egyes területeken nem sikerült áttörést elérni. Az egyik az ingyenes egészségügyi ellátásban rutinkezelésre várók listája, a csökkenés helyett 7,2 millióról 7,6 millióra nőtt. Sunak ezt az időről-időre sztrájkoló, szakvizsgával nem rendelkező, fiatal egészségügyi dolgozók és újabban a jól megfizetett szakorvosok számlájára írja. Az elsősorban a La Manche-csatornán keresztül, lélekvesztő bárkákon beérkező illegális bevándorlók problémáját pedig azzal magyarázza: hiába fogadott el a parlament a "nemzetközi és hazai jogi kötelezettségeknek megfelelő törvényeket a kishajók megállítására", ezek érvényesítése a bíróságokhoz benyújtott indítványok miatt „rendre meghiúsul". A Legfelsőbb Bíróság októberben dönt arról, törvényes-e az illegális bevándorlók Ruandába deportálása. Ha nemet mondanak a kormány terveire, nem kizárt, hogy Sunak a választási programban elkötelezi magát az Európai Emberi Jogi Bíróságból való kilépésre. A brit Országos Bűnügyi Hatóságnak (National Crime Agency) az embercsempész bandák megfékezésére tett erőfeszítései ellenére a belügyminisztérium számai alapján csak szerény mértékben sikerült enyhíteni az egy évvel ezelőtti beáramlást. Néhány napja egyébként hat illegális átkelő vesztette életét a Csatornában.

Súlyos emberi mulasztás

Észak-Írország is olyan terület, ahol Sunak nem sok eredménnyel büszkélkedhet. Még Boris Johnson kormányzása idején, 2022. februárjában omlott össze a hatalommegosztáson alapuló autonóm kormányzás, amit azóta sem sikerült helyreállítani. A májusi nemzetgyűlési választásból a republikánus Sinn Féin került ki győztesen, de miután az együttműködést visszautasító koronahű Demokratikus Unionista Párt nem hajlandó helyettest delegálni az első miniszter mellé, illetve részt venni a decentralizált parlament elnökének személyéről szóló szavazáson, sem a nemzetgyűlés, sem a kormány nem tudott megalakulni. Ulster biztonságára minden túlzás nélkül óriási csapást mér egy kolosszális hiba. Egy az információ szabadságára való hivatkozással beadott kérdésre választ keresve az északír rendőrség egy munkatársa tízezer aktívan szolgáló tiszt és adminisztratív dolgozó személyes adatait - nevüket és munkahelyi címüket - hozta nyilvánosságra a világhálón keresztül. Az okozott kárt nehéz túlbecsülni. Az ún. Új IRA, a legnagyobb erőszakos disszidens csoportosulás hamarosan jelezte, bár az adatokat gyorsan levették az internetről, azok a mozgalom birtokába kerültek. A rendőrség eddig két olyan személyt vett őrizetbe, akik rendelkeztek a veszélyes információkkal, egyikük, egy 50 éves férfi ellen vádat is emelt.