Japán csütörtökön megkezdi a tizenkét évvel ezelőtti szökőár sújtotta fukusimai atomerőmű kezelt, több mint 1,34 millió tonna radioaktív vizének beleengedését a Csendes-óceánba; a tisztítottnak nevezett, de minimálisan sugárzó anyagot tartalmazó víz hatalmas mennyiségét jelzi, hogy az 500 olimpiai méretű úszómedence megtöltéséhez lenne elegendő – írja a BBC, miután Kisida Fumio japán miniszterelnök a keddi kormányülés után bejelentette: a hatóságok arra kérik az erőmű üzemeltetőjét, hogy azonnal készüljön fel az „ártalmatlanítás” augusztus 24-i megkezdésére, ha megfelelőek az időjárási és tengeri viszonyok.
Japán több mint egy évtizede gyűjti és tárolja tartályokban a szennyezett vizet, de ennek korlátai vannak, s a vízleeresztésre az ENSZ nukleáris felügyelő testülete, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) is rábólintott, mert arra a következtetésre jutottak, hogy „az emberekre és a környezetre gyakorolt hatás elhanyagolható lesz”. A szakemberek szerint a tisztításkor 60 radioaktív anyagot szűrtek ki a vízből, amely azonban nem lesz teljesen sugármentes. A kezelt víz továbbra is tartalmaz tríciumot, radioaktív hidrogén- és szénizotópokat, amelyeket nem lehet könnyen eltávolítani, így az 30 év alatt tisztulhat meg teljesen. – Ha a kibocsátást a tervek szerint hajtják végre, az embereket érő sugárdózisok kicsik lesznek – több mint ezerszer kisebbek, mint amennyit a természetes sugárzásból kapunk évente – állítja Jim Smith professzor, aki a környezettudományt tanít Portsmouthi Egyetem.
A japán kormány a fukusimai atomerőmű végleges megszüntetésének hosszadalmas és költséges folyamatának részeként tekint a vízleeresztésre, azonban a technológia nem nyugtatta meg a környező ázsiai országokat és a csendes-óceáni térség lakóit. A halimportot a Reuters híre szerint már Szöul, Peking és Hongkong is leállította, a tengeri halászok a megélhetésüket féltik, kedden pedig Tokióban tömegtüntetés volt a kormányfő rezidenciájánál, a folyamat leállítását követelve. Kína egyenesen azt állítja, hogy Japán „magáncsatornaként” kezeli az óceánt. Észak-Korea már korábban tiltakozott, Dél-Korea pedig kedden kiadott közleménye szerint ugyan nem látnak problémát a terv tudományos vagy technikai vonatkozásaiban, de „nem feltétlenül értenek egyet, és nem támogatják” ezt a megoldást.
Phenjan elítélte a NAÜ-t, mert az hozzájárult a fukusimai atomerőmű hűtővizének óceánba engedéséhez