Ipsos;abortusz;közvélemény-kutatás;

Ipsos: Több az abortuszpárti Magyarországon mint korábban, de nagy a nemek közötti különbség a kérdésben

A potenciálisan betegen születő magzatok elvetetését Franciaország után Magyarországon érzik a legkevésbé aggályosnak.

Nőtt a legális terhességmegszakítást támogató magyarok száma, de nagy különbség van abban, hogy mennyire támogatják a férfiak, és mennyire a nők - egyebek között ez derül ki az Ipsos 29 ország részvételével zajlott globális közvéleménykutatásának szerkesztőségünk részére is eljuttatott eredményeiből.

A felmérés szerint a vizsgált 29 országban átlagban 56 százalék támogatja a legális abortuszt, 28 százaléka pedig ellenzi. A támogatók csaknem fele - a válaszadók 27 százaléka - minden esetben jogszerűvé tenné a magzatok életének kioltását. Az ellenzők közül 17 százalék a legtöbb esetben, 11 százalék pedig minden esetben betiltaná ezt a gyakorlatot.

A művi terhességmegszakítás engedélyezését leginkább Európában, azon belül is Svédországban és Franciaországban helyeslik: előbbiben 87, utóbbiban 82 százalék nyilatkozott támogatólag, 61 illetve 56 százalékuk mérlegelés nélkül, minden esetben engedélyezné az abortuszt. Részben vagy egészben csak 6 illetve 2, valamint 6 illetve 5 százalékuk ellenzi.

Ezzel szemben Indonéziában a legelutasítóbbak a beavatkozást illetően: támogatólag 22 százalék nyilatkozott, minden esetben mindössze 1 százalék engedélyezné, ellenben 37 százalék szerint a legtöbb esetben, szintén 37 százalék szerint pedig teljesen illegálisnak kellene lennie, vagyis összesen 74 százalék a magzatok életének védelmét részesíti előnyben az önrendelkezési joggal szemben. A felmérés kontinensbeli tendenciája szerint egyébként leginkább Ázsiában és a latin-amerikai országokban ellenzik a művi terhességmegszakítást.

Magyarország az abortuszt mellettiek arányát tekintve egyértelműen támogatónak számít: a válaszadók 72 százaléka inkább támogatólag nyilatkozott, ami a 29 vizsgált ország között a 6. legmagasabb arány.

De azok körében is a lista első felébe került Magyarország, ahol minden esetben legitimálnák a magzatok életének elvételét (35 százalék nyilatkozott így, vagyis a támogatóknak valamivel kevesebb, mint a fele). A legtöbb esetben 11 százalék, minden esetben pedig csak 2 százalék ellenzi hazánkban az abortuszt.

Európában legkevésbé Lengyelországban pártolják a művi terhességmegszakítást, de összességében itt is 63 százalék nyilatkozott támogatóan az ellenző 21 százalékkal szemben. Az Egyesült Államokban nagyobb a megosztottság a kérdésben: összesen 55 százalék támogatólag, 30 százalék pedig ellenzőleg nyilatkozott.

Ami az összesített eredményeket illeti, a felmérés szerint a magzat növekedésével utasítják el az emberek egyre nagyobb mértékben a művi terhességmegszakítást: a válaszadók összesen 60 százaléka gondolja, hogy a terhesség első 6 hetében az abortusznak legálisnak kell lennie, míg a terhesség 20. hete után ez az arány visszaesik 25 százalékra.

Érdekesség, hogy az abortusszal szemben elfogadóbb az idősebb korosztály, mint a fiatalabb: a támogatottság a fiatal férfiak körében a legalacsonyabb, 47 százalékos.

A nők körében nincs nagy korosztályos különbség, 61 százalékuk nyilatkozott támogatólag, vagyis 14 százalékos különbség tapasztalható a nemek között (ami az idős generációt illeti, a férfiak 61, a nők 63 százaléka nem tartja aggályosnak az abortuszt).

Magyarország esetében ugyancsak nagy a nemi különbség a magzati élet kioltásának megítélésében: a férfiaknak csak 25, a nőknek viszont 43 százaléka engedélyezné az abortuszt minden esetben. Ezzel hazánkban a második legnagyobb ez a fajta különbség. A legnagyobb nemi megosztottság Franciaországban van, Magyarországot pedig Ausztrália, Olaszország és Argentína követi a sorban.

Van azonban egy másik adat is, amelyben Magyarország a második lett a 29 országból: hazánkban - szintén Franciaországot követve - a legelfogadottabb az abortusz abban az esetben, ha a magzat betegséggel születne meg (82 százalék nyilatkozott így, míg a 29 ország átlaga 65 százalék).

Globális szinten a magzati fogyatékossággal szemben támogatottabb eset az abortusz engedélyezésére, ha az anya élete veszélyben van - ezt a válaszadók 78 százaléka támogatja és csak 10 százalék ellenzi. Nemi erőszak esetén 72 százalék engedélyezné a művi terhességmegszakítást. Mindkét kérdésben Svédország és Franciaország válaszadói nyilatkoztak a legtámogatóbban.