;

csúcstalálkozó;Johannesburg;BRICS;

- Hat új ország csatlakozhat a BRICS-államokhoz

Szaúd-Arábia, Irán, Argentína, Egyiptom, Etiópia és az Egyesült Arab Emírségek kapott meghívást.

A legnagyobb feltörekvő országokat tömörítő BRICS-csoport johannesburgi csúcstalálkozóján hat új országot hívtak meg a szervezetbe – jelentette be az esemény házigazdája, Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök.

A jelenleg Brazíliát, Oroszországot, Indiát, Kínát és Dél-Afrikát magában foglaló országcsoportba 2024. január 1-jével meghívást kapott

  • Szaúd-Arábia,

  • Irán,

  • Argentína,

  • Egyiptom,

  • Etiópia

  • és az Egyesült Arab Emírségek.

A BRICS-tagállamok vezetői a csúcstalálkozón egyhangúan a szervezet további bővítése mellett foglaltak állást azzal az indoklással, hogy szembe tudjanak nézni a világméretű „zűrzavar és átalakulás” korszakával. A tagok között azonban véleménykülönbség volt a bővítés mértéke és gyorsasága tekintetében.

Az ukrajnai háború miatt az Európai Unió és az Egyesült Államok által elszigetelt Oroszország, illetve a Washingtonnal kereskedelmi és külpolitikai kérdésekben vitában álló Kína – Dél-Afrikával együtt – a szervezet gyors bővítését támogatta, hogy ellensúlyozzák a Nyugat befolyását.

Brazília és India, amelyek szorosabb kapcsolatokat kívánnak kiépíteni a Nyugattal, nem támogatta a gyors és nagyméretű bővítést.

Dél-Afrika szerint több mint 40 ország mutatott érdeklődést a csatlakozás iránt, közülük 22 hivatalosan is bejelentette ezt a szándékát.

A világ népességének mintegy 40 százalékát tömörítő BRICS-országok a globális hazai össztermék (GDP) mintegy negyedét állítják elő, egységes vízió hiányában azonban a szervezet egyelőre a méretéhez képest kisebb globális politikai és gazdasági befolyással bír.

Dél-Korea sajnálatosnak nevezte az ügyet, de megjegyezte, hogy Tokió számára ez egy „elkerülhetetlen döntés” volt. Kína bejelentette, hogy leállítják a tengeri halak és rákok importját Japánból.