Tömeges halpusztulás látható az őrbottyáni Százforrás-tónál egy videón, amit a Tavirózsa Egyesület tett közzé Facebook-oldalán. A szervezet állítása szerint a Duna Menti Regionális Vízmű (DMRV) Zrt. a Sződrákosi-patakba szennyvizet engedett – számolt be először még szerda este a példátlan természeti károkozásról a Telex. Információi, és az egyesület állítása szerint még augusztus 16-án egy acél szennyvíz-nyomócső kilyukadt, és az állami szolgáltató a szennyvíztelep helyett „kénytelen volt” a Sződrákosi-patakba engedni a vezeték tartalmát.
A Tavirózsa Egyesület alelnöke, Tatár Sándor a lap kérdésre kiemelte, ők is egy helyi lakostól kapták a felvételeket, amelyek a hétvégén készülhettek. Szerinte a DMRV-nek abban van felelőssége, hogy a 27 éves nyomócsőről tudható volt, hogy előbb-utóbb kilyukad. Becslésük szerint a Sződrákosi-patak Százforrás-tóhoz vezető körülbelül három kilométeres szakaszán több ezer, a kis tóban pedig több száz hal pusztult el. A DMRV a Telex kérdéseire mindeddig nem válaszolt.
Csütörtökön az Euronews már Budapest melletti ökológiai katasztrófáról írt, kiemelve, hogy három napig titokban ömlött a szennyvíz a Sződrákosi-patakba. – A halastavakat összekötő, a Veresegyház és Vácrátót közötti területet átszelő patak szennyezése miatt szinte az egész élővilág kihalt, a kár felbecsülhetetlen – írták és az állami vízszolgáltató ennek a lapnak sem nyilatkozott, miután három nap elteltével végül sikerült kijavítaniuk a nyomócsövet.
Cserháti Ferenc, Veresegyház polgármestere elmondta, náluk a vasúti töltés alatt törött el a szennyvízcső, de mivel három napon át ömlött a szenny a patakba, az általa táplált összes tó mérgezett lett. Szabó István, Őrbottyán polgármestere péntek éjjel értesült a szerdai katasztrófáról a helyi horgászegyesülettől. Szerinte a vízügyeseknek egyből figyelmeztetniük kellett volna az önkormányzatokat és az illetékes hatóságokat, azonban ahogy az újságíróknak, úgy az érinett önkormányzatoknak sem reagált a DMRV, pedig a halak mellett sok kacsa is elpusztult, a víz tetején úszó kagylókkal együtt elviselhetetlen bűz keletkezett. A városvezető szombat reggel kihívta a katasztrófavédelmet és a vízügyi főigazgatóságot, akik vízmintákat is vettek és elrendelték a legmagasabb vízminőségvédelmi készültséget, megtiltották a fürdőzést és a kifogott halakat sem lehet hazavinni, s addigra már a szennyvíztelep fenntartója jelezte: a meghibásodást sikerült kijavítani.
– Az Országos Vízügyi Főigazgatóság és az érintett polgármesterek szerint is a DMRV a felelős a tragédiáért, ők azonban haváriára – vagyis rajtuk kívül eső hibára – hivatkoznak. Csakhogy egy korábbi adatigénylésből kiderült, hogy a DMRV-nek már legalább 19 ilyen haváriája volt csak az elmúlt 4 évben, eendszeresek a dugulások, nyomócső repedések és törések – olvasható az Euronews összeállításában.