A világ legmodernebb technológiájú akkumulátor-újrahasznosító üzemét építi meg a szlovén Andrada-csoport Alsózsolcán, tízmilliárd forintnyi értékével ez minden idők legnagyobb szlovén beruházása Magyarországon, amellyel évi tízezer tonna akkumulátort lesz képes újrahasznosítani Alsózsolcán; a kormány a projektet 4,7 milliárd forinttal támogatja, ezáltal hozzájárulva kétszáz új munkahely létrehozásához – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Szlovéniában az állami hírügynökség szerint. A tárcavezető ezzel megerősítette a borsod24.hu portál napokkal ezelőtti értesülését.
– Ezzel biztosítani tudjuk azt, hogy az elektromos akkumulátorgyártás teljes egészében környezetterhelés nélkül megy végbe, és hogy az elektromos akkumulátorok újrahasznosítása is így már biztosított lesz – hangsúlyozta Szijjártó, aki szerint „a világ autóipara forradalmi átalakuláson megy keresztül, s ez az elektromos átállás részben politikai döntések következménye, részben pedig környezetvédelmi szükségszerűség”. Utóbbi alátámasztására, valamint a várható lakossági tiltakozásokkal szembeni elővágásként a miniszter azt állította, hogy az Andrada-csoport a magyarországi környezetvédelmi szabályoknál négyszer szigorúbb előírásokat tart önmagára nézve kötelezőnek.
A hírek szerint szükség is lehet a szigorra a Miskolchoz közeli ötezres lélekszámú településen, ugyanis éppen a napokban vonták vissza itthon egy hasonló profilú, dél-koreai tulajdonú üzem engedélyét Bátonyterenyén sorozatos szabálysértések miatt, ahogy arról lapunk is beszámolt, volt itt robbanástól kezdve a mérgezésen át több, emberéleteket is veszélyeztető esemény.
Felfüggesztette a hírhedt bátonyterenyei akkumulátor-feldolgozó működését a kormányhivatalA borsodi portál azt írta, hogy akkufeldolgozó üzemben – Borsod Abaúj Megyei Kormányhivatal közleménye szerint – nikkel, kobalt, mangán és lítium (Ni, Co, Mn és Li) kinyerését végzik majd. A tevékenységhez a cég egyidejűleg 40 tonna veszélyes hulladékot tárolna a telephelyen. A tervezett napi járműforgalom 20 db személygépkocsi és 2 db nehéz tehergépkocsi. A telephelyen véggázkezelő és porleválasztó létesítését tervezik, az úgynevezett technológiai szennyvizet pedig elszállítanák.
Akkuügy: a mérgezés sem akadály, bűncselekményre utaló megállapításokat tettek a szakemberek a bátonyterenyei robbanás utánAz Orbán-kormány csak eddig ugyanannyi pénzzel támogatta az akkugyárakat, mint amennyivel 2010 óta a határon túli magyar szervezeteket