kórház;Békéscsaba;Gyula;gyerekek;Országos Kórházi Főigazgatóság;

Magyarázza az Országos Kórházi Főigazgatóság, miért kell hétvégenként Békéscsabáról Gyulára vinni a beteg gyerekeket

A két tagkórház között mindössze 15 kilométer a távolság, a városokat egy négysávos gyorsforgalmi út köti össze. 

Biztonságos a csecsemő- és gyermekgyógyászati szakellátás a vármegyében - írta a Népszava érdeklődésére az Országos Kórházi Főigazgatóság, miután azt firtattuk, rendben van-e, ha pusztán „hétköznapi kórházként” üzemel előreláthatóan az év végéig a békéscsabai kórház gyermekosztálya.

Kérdéseinkkel azután fordultunk az OKFŐ-höz, hogy kiderült, hétfő 16 órától pénteken 16 óráig folyamatosan biztosított a fekvő- és járóbetegek napközbeni és ügyeleti ellátása, azonban pénteken a betegeket hazaküldik, már amennyiben egészségi állapotuk ezt lehetővé teszi. Békéscsabán így nem lesz gyermekgyógyászati fekvőbetegellátás péntek 16 órától hétfő reggel 8 óráig, azokat a gyerekeket, akiknek szükséges az ellátása, áthelyezik Gyulára.. Az OKFŐ azt írta, „a hétköznapi kórház fogalma azért téves, mivel a Békés Vármegyei Kórház Csecsemő- és Gyermekgyógyászati osztálya egy szervezeti egységként működik a két tagkórházban, Gyula és Békéscsaba településen. A két tagkórház között mindössze 15 kilométer a távolság, a városokat egy négysávos gyorsforgalmi út köti össze. A tagkórházakban működő részlegek progresszivitási szintje nem azonos, bizonyos speciális szakmai területek, vagy az egyik, vagy a másik tagkórházban működnek. Ennek megfelelően a mindennapi gyakorlat szerint is a súlyosabb állapotú, illetve bizonyos speciális ellátást igénylő kis betegeket szállítjuk Gyulára.”

Hozzátették, a tagkórházak közötti betegszállítás szintén mindennapi rutin, amelyet a szakma szabályai szerint, a betegek ellátásának érdekében biztosítják. A koraszülött mentő 0-24 óráig rendelkezésre áll.