;

választás;Oroszország;Ukrajna;emberi jogok;regionális választások;megszállás;nemzetközi jog;orosz-ukrán háború;

Ideiglenes szavazófülkét állítottak fel egy mariupoli háztömb udvarán, s a csordogálva érkező lakók új, orosz útleveleiket mutatták fel a voksolást rendőri biztosítás mellett lebonyolító tisztviselőknek

- Szavazás megszállás idején

Oroszország választásokat kezdett négy ukrajnai régióban, hogy legitimálja tavalyi elcsatolásukat. Az eredményt Kijev és szövetségesei előre semmisnek tekintik.

Az orosz hatóságok csütörtökön megkezdték az Ukrajnától tavaly elcsatolt ukrán területeken az eredetileg szeptember 8-tól meghirdetett regionális választásokat. A cél, hogy legitimálják hatalmukat az ország "új szubjektumaiban", amelyek a 2014-ben annektált Krím félszigettel együtt Ukrajna területének egyötödét teszik ki. Kijev arra kéri megszállás alatt élő állampolgárait, hogy bojkottálják a szavazást, amennyire tudják.

Oroszország nem ellenőrzi teljes egészében az érintett Herszon és Zaporizzsja megyéket, valamint a Donyecki és a Luhanszki „Népköztársaságot”, amelyekben ez lesz az első választás az Ukrajna elleni átfogó háború kezdete óta. Az ENSZ Közgyűlése tavaly októberben a tagállamok háromnegyedének támogatásával ítélte el Oroszországnak a négy régió "illegális annektálására tett kísérletét". Kijevi tisztviselők szerint a mostani választások is törvénytelenek, s jól mutatják, miért képtelenség béketárgyalást kezdeni Moszkvával, amíg ki nem vonja összes katonáját Ukrajnából.

Az „új területek” szavazása szeptember 10-én zárul, egy napon az Oroszország-szerte tartott részleges regionális választásokkal. Az ország 85 régiójából 26-ban a kormányzói szék sorsa dől el, 20-ban a regionális parlament képviselői helyeit osztják el, számos városi és helyi tanács megválasztása mellett. Sehol sem szerepel azonban valódi ellenzék, mivel a hatóságok brutálisan elnyomnak minden másként gondolkodó hangot. Ami a tavaly bekebelezett ukrán régiók kormányzóit illeti, mind Vlagyimir Putyin elnök támogatásával indulnak, miután az elmúlt hónapokban csatlakoztak a Kreml Egységes Oroszország pártjához, amely több mint kétharmados többséggel bír a Dumában, s csak névleges ellenzéke van. Az "új területek" vezetőiről a pártlisták alapján megválasztandó helyi törvényhozás dönt majd, eltérően a meghatározó oroszországi gyakorlattól, a közvetlen választásoktól.

Mariupol kikötővárosából, amely 2022 májusában hónapokig tartó ostrom után került orosz kézre, a Reuters csütörtökön arról számolt be, hogy választási megbízottak ideiglenes szavazófülkét állítottak fel egy háztömb udvarán, s a csordogálva érkező lakók új, orosz útleveleiket mutatták fel a voksolást rendőri biztosítás mellett lebonyolító tisztviselőknek. A város tavaly februárban elmenekült ukrán polgármestere, Vadim Bojcsenko a Reuters szerint helyiektől tudja, hogy nincs választói névjegyzék és a pártok jelöltlistáit sem tették közzé a hatóságok, "biztonsági megfontolásokra" hivatkozva. A szavazók csak öt, a Kreml által jóváhagyott párt közül választhatnak. "Egyértelmű, hogy az emberek nem bíznak ebben a folyamatban, amely csak látszatválasztásnak nevezhető" - mondta egy kijevi interjúban, hozzátéve, hogy minden úgy zajlik, ahogy az annexiós „népszavazáson” történt, amikor az embereknek a katonák és rendőrök kíséretében házról házra járó biztosok előtt kellett leadniuk voksukat. Az Ukrajna és nyugati szövetségesei által csalásnak minősített tavaly szeptemberi referendumokról Moszkva azt állította, hogy a négy terület elsöprő többséggel támogatta Oroszország általi bekebelezését.

Az orosz erők által négyötöd részben ellenőrzött zaporizzsjai régióban – ahol az ukrán erők nemrég áttörték az oroszok első védelmi vonalát – Moszkva tavaly Jevgenyij Balickijt, az ukrán parlament egykori oroszbarát képviselőjét nevezte ki kormányzónak. Augusztusban egy Putyinnal folytatott, az állami televízióban sugárzott beszélgetésben Balickij azt mondta, „a régió hangsúlyozottan Kreml-barát szavazatot fog leadni”. Egy Kreml által ellenőrzött közvélemény-kutató augusztus eleji felmérése alapján az Egységes Oroszország (Jer) jelöltjei mind a négy régióban legalább 80 százalékos győzelmet fognak aratni.

A Vazsnije Isztorii független orosz hírportál szerint Moszkva a többpártiság illúzióját próbálja kelteni, noha a megszállt régiókban nincs kiből választani. A portál a herszoni és zaporizzsjai jelöltlistákat tanulmányozva azt találta, hogy az ottani jelöltek egyharmada háziasszony, nyugdíjas, diák vagy bizonytalan jövedelemforrású munkanélküli, s a legtöbb ilyen arctalan jelölt a látszatellenzéki szatellitpártok színeiben indul. Az Egységes Oroszországnál viszont csak 3 százalék ezek aránya, miután a Kreml pártja mindazokat felvette listáira, akik a katonai-polgári adminisztrációkat vezetik, vagy a megszálló hatóságoknak dolgoznak.

Oroszország silány látványosságot rendez

A választásoknak és népszavazásoknak a szabad választójog elvén kell alapulniuk, ami nem valósulhat meg a véleménynyilvánítás, a sajtó, a mozgás, a gyülekezés és az egyesülés szabadságának tiszteletben tartása nélkül. Mivel a hadiállapot korlátozhatja vagy felfüggesztheti ezeket az alkotmányos jogokat, valóban demokratikus államok nem tartanak választásokat intenzív háború idején. Ezzel szemben, mutat rá a Politico amerikai hírportál, Oroszország ezen elveket áthágva, „feloldotta a hadiállapot idején tartott választásokra vonatkozó összes törvényi tilalmat, hogy megrendezze ezt a silány látványosságot”.

Ne tévesszenek meg senkit – summázta a helyzetet a Politico az elcsatolt ukrán területek választásai kapcsán. „Semmi szabad vagy tisztességes nem lesz bennük - pusztán propagandacélokból tartják őket. Az eredmények előre meg vannak írva, mint valamennyi ’választás’ és ’népszavazás’ esetében, amelyet Vlagyimir Putyin orosz elnök Kremlje szervez. A ’választási’ tisztviselők, valamint az orosz katonák gondoskodnak róla.”

Közben az októberben esedékes választásait a hadiállapot miatt elhalasztó Ukrajnát a Kreml nyugati propagandistái máris, elítélik szembe állítva Kijev lépését azzal, hogy Moszkva kész szavazást tartani.

Olaf Scholz zúzódásokat szenvedett az arcán. A jövő heti terveit már nem érintik a történtek.