Varga Zoltán;DK;Pintér Sándor;lélegeztetőgép;Népjóléti bizottság;határozatképtelenség;

- A DK szerint Pintér Sándor a bűnözők oldalára állt, mert hallgat az Orbán-kormány lélegeztetőgép-bizniszéről

Az ellenzéki párt szerint a kormány két bőrt is lehúzott a Covid-járvány idején és azóta is használhatatlan kínai készülékekről, miközben az ország tönkre ment.

Pintár Sándor belügyminiszter a magyar adófizetőket meglopó bűnözők oldalára állt, mert még megjelenni sem volt hajlandó csütörtökön az Országgyűlés a lélegeztetőgépekre elszórt milliárdok nyomában járó népjóléti bizottságának meghallgatásán – közölte Facebook-videójában Varga Zoltán, a testület DK-s elnöke, aki amiatt is panaszkodott, hogy a kormánypárti képviselők távolmaradása miatt az ülés határozatképtelen lett.

A bizottság ellenzéki vezetője szerint az elmaradt tanácskozáson a belügyminiszternek számot kellett volna adnia arról, hogy három év után végre felelősségre vonnak-e valakit a 300 milliárd forintért megvett, azóta is raktárakban porosodó, használhatatlan kínai lélegeztetőgépek megvételéért. Továbbá mi lesz a készülékek sorsa.

Varga Zoltán kiemelte, hogy pártja szerint az Orbán-kormány kétszeresen okozott kárt a magyar adófizetőknek a kínai lélegeztetőgépekkel: először túlárazva vették meg őket, majd fizettek az egyszer sem használt gépek tárolásáért. – Míg a lélegeztetőgépekre elvert milliárdokból fideszes oligarchák és bűnözők gazdagodhattak meg, addig a magyarok fizetése és nyugdíja egyre kevesebbet ér az orbáni infláció miatt – tette hozzá.

Később kiderült az is többek között, hogy az év március 25-én a KKM közigazgatási államtitkára, Balogh Csaba szerződést kötött a malajziai GR Technologies SDN BHD nevű céggel 7000 lélegeztetőgép beszerzéséről közbeszerzési eljárás nélkül, amely egyébként jogszerű volt a koronavírus járvány idején elfogadott rendkívüli szabályok alapján. A szerződések révén a külügyminisztérium csak a maláj cégtől mintegy 176 milliárd forint értékben vásárolt, többségében használhatatlan, kínai gyártású lélegeztetőgépeket, közel 7000 darabot.

A Népszava idén májusban írt arról, hogy feltűnően gyorsan, a beszerzést követő 20 hónapon belül megsemmisítette (selejtezte) a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) a 2020 márciusi lélegeztetőgép-beszerzéssel kapcsolatos iratok egy részét. Lapunk 2020 nyarán ugyancsak elsőként számolt be arról, hogy szokatlan módon a KKM-en keresztül többszáz milliárd forint ömlött ki az államháztartásból.

Az ellenzéki párt törvénymódosítással olyan feltételeket szabna, amely szerintük jelentősen megnehezítené a felelőtlenül száguldozókat abban, hogy mások életét veszélyeztessék.