„Jogszerűtlen, ha a gyerek nem kapja meg a megfelelő oktatást. De sajnos ez az egyik olyan terület, ahol nagyon nehéz bármit is számonkérni az államon. Ez azért is abszurd, mert az oktatásban való részvétel egy bizonyos életkorig kötelező. Magyarán szólva az állam kötelezi a szülőt, hogy iskolába járjon a gyerek, de nem biztosítja hozzá a megfelelő feltételeket” - nyilatkozta a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogi szakértője az Eduline-nak.
Zeller Judit kijelentette, jogellenes, ha szakóraként van nyilvántartva egy olyan óra, amelyet nem szakos tanár, vagy képesítés nélküli tanár tart. Amennyiben ilyen történik, akkor elsősorban a tankerület felé élhetnek panasszal a szülők és a diákok. Lehetőség van az oktatási jogok biztosához fordulni, az ombudsman azonban kizárólag ajánlásokat fogalmazhat meg, ezeknek semmiféle kötelező ereje nincsen a tankerületekre nézve. A szakértő hozzátette, Magyarországon alapvetően nincsen olyan bíráskodás, amely közvetlenül az Alaptörvény alapján történik, keresni kell egy jogot egy alacsonyabb szintű jogszabályban, amelyre lehet hivatkozni.
Rétvári Bence: Semmi rendkívüli változás nem történt a tanárok létszámában, így szeptember elején elkezdődhet a tanításA TASZ két irányt lát. Az egyik egy mulasztási per, amely azt vizsgálja, hogy a tankerület mulasztott-e, hogy nem biztosítja a gyerekek számára a szaktanárt. A másik út pedig a polgári per, ahol a gyerek emberi méltósághoz, személyisége kibontakozásához való jogát peresítik. Utóbbi esetben az lehet a kiindulás, hogy sérül a diák joga, mivel az állam nem biztosítja számára a megfelelő oktatást. Zeller Judit ugyanakkor hangsúlyozta, a jogi útnál sokkal fontosabb és sikeresebb lehet, ha a szülők összefognak és közösen jelzik a tankerületnek a hiányosságokat.
TASZ: Van, ahol azzal fenyegetik a távozó pedagógusokat, hogy többé nem taníthatnak