A 90. percben Neymar beívelte, Marquinhos befejelte: Brazília válogatottja ezzel a góllal nyert 1-0-ra Peru csapata ellen a Limában rendezett vb-selejtezőn.
Az előkészítő az 57. gólpasszát jegyezte a válogatottban, miután néhány nappal korábban a gólszerzési örök lista egyedüli első helyezettje lett a seleçãóban: 79-77-re elhúzott Pelé királytól. Korábban – 2020 októberében – Ronaldót taszította le a második helyről a történetesen Peruban elért mesterhármasával (4-2).
Épp e két labdaművészt és Garrinchát nem tudná kiszorítani minden idők brazil álomcsapatából. Igaz, ezt a hármat nyilvánvalóan senki sem. Ám bárki mással egybevethető, a támadó játékosokat tekintve azonos kategóriában van Didivel, Jairzinhóval, Romarióval, Rivellinóval, Tostãóval, Vavával vagy Zicóval.
Számai önmagukért beszélnek. Már az is, hogy 10-esben játszik. Még inkább az, hogy 126-szor szerepelt a válogatottban – még úgy is, hogy rengetegszer volt sérült –, és góljainak, gólpasszainak összege 136. (A 126-tal a brazil szereplési örökrangsor 2-3. helyén áll Daniel Alves társaságában, és még bőven utolérheti a 142-vel vezető Cafut.)
Brutális adatok. Amilyenek követhetetlen cseleitől nemegyszer felzaklatott őrzői. Amikor Szaúd-Arábiába szerződött, itthon azt írták róla, hogy „a pénzéhes Neymar az araboknál bohóckodik”, mert Fernando Diniz, a legújabb brazil szakvezető számára nem is volt kérdés, meghívja-e Neymart. Nemhogy invitálta, de „gigantikus bálványnak” nevezte.
Aztán Diniz első kapitányi meccsén, a Bolívia elleni 5-1 alkalmával ketten kaptak 9-est: az egyaránt duplázó Rodrygo és Neymar. A Real Madrid ifjú csatára sietett leszögezni: „Örökre az emlékezetemben marad, hogy segíthettem neki minden idők gólkirályává válni a brazil válogatottban. Elvégre Neymar a példaképem.”
Az örök gólrekorder Európában is épp olyan meggyőző számokat produkált, mint Dél-Amerikában. A Barcelona csapatában 186 meccsen 105 gólt és 76 gólpasszt, a PSG-ben 173 mérkőzésen 118+77-et mutatott fel. Csupán abban a tekintetben marad el a legnagyobb braziloktól, hogy nem nyert világbajnoki címet.
Persze ez is árnyalható, mert mondok egy brazil tizenegyet, amelynek tagjai nem voltak világbajnokok: Alisson – Nelinho, Luis Pereira, Thiago Silva, Francisco Marinho – Socrates, Zico, Junior – Renato Gaucho, Careca, Eder. S még lehetne sorolni Edinhótól Falcãóig, Josimartól Ze Robertóig, Juantól Robinhóig…
Ráadásul Neymart minden vb-n sérülés gátolta abban, hogy a csúcsra jusson. A 2014-es tornán a kolumbiai Juan Zuniga kegyetlenül hátba rúgta, Brazília 24 órán keresztül aggódott, hogy talizmánja nem lesz-e nyomorék. Utóbb a FIFA Kolumbia válogatottját választotta a vb legsportszerűbb csapatának; ez még annál is szegényesebb, mint a „Neymar bohóckodik”, és hasonlóan visszataszító, mint a kíméletlen szabálytalanság.
Megkockáztatom: ha Neymart nem iktatja ki a kolumbiai mészáros, akkor nem születik meg minden idők első számú eredménye, a Brazília–Németország 1-7, amellyel még az 1954-es NSZK–Magyarország 3-2 sem konkurál. Ez persze hipotézis, az viszont tény, hogy Neymar a 2018-as világbajnokság előtt megsérült, s bár összedrótozták, nem volt az igazi. Ahogyan a brazil csapat sem Fagnerrel, Fernandinhóval, Filipe Luisszal, az egygólos Firminóval és a nullás Gabriel Jesusszal.
Majd a 2022-es tornán a szerbek szisztematikusan szétrúgták Neymart – egyebet nem nagyon csináltak, csoportjukban egyetlen árva pontot szereztek, és nyomtalanul távoztak –, s bár az első számú brazil sztár a horvátok elleni negyeddöntőre visszatért, sőt csipke finom góllal vezetést is szerzett, a távolléte utóhatásának is tulajdonítható a kapura sem rúgó ellenféllel szemben „kivívott” 1-1, majd a kiesés a ráadás-tizenegyesekkel. (Meg persze annak, hogy minek ment fel kilenc játékos 1-0-nál a brazil szögletrúgáshoz a 117. percben, s ehhez miért asszisztált Tite szakvezető.)
Neymar nyilván megpróbálja, hogy 2026-ban világbajnok legyen. Akkor már 34 éves lesz, de jó barátjának, Lionel Messinek is sikerült az, amire már senki nem gondolt, hogy 28 esztendős totális argentin nyeretlenség után előbb Copa Americát, majd vb-aranyérmet nyerjen, az utóbbit 35 éves korában. (S alighanem gyengébb társakkal, mint amilyenek Neymart veszik körül.)
A jövő azonban még annál is kiszámíthatatlanabb, mint a virtuóz Neymar, amikor cselez. Ám az, amit eddig elért, már faktum. A legkevesebb, hogy beírta nevét a futball legsikeresebb nemzetének arany könyvébe; olyan országéba, amely – öt világbajnoki címe mellett – külön világot teremtett a labdarúgásban.
1. Neymar, 2. Pelé, 3. Ronaldo: ez talán még zsákban futásban sem hangzana rosszul.
Hát még a több mint sportágban és annak speciális fellegvárában.
A vb-selejtező állása két forduló után
Az állás: 1. Brazília 6 pont (6-1), 2. Argentína 6 (4-
0), 3. Kolumbia 4, 4. Uruguay 3 (4-3), 5. Venezuela
3 (1-1), 6. Paraguay és Peru 1 (0-1), 8. Chile 1 (1-3), 9.
Ecuador 0 (2-2), 10. Bolívia 0 (1-8)