Európai Unió;Németország;menekültek;Olaszország;jogvita;Tunézia;Lampedusa;dublini rendelet;

Lampedusa szigetén szerdán egyetlen nap alatt ötezer menekült ért partot

- Feszültség Berlin és Róma között, tarthatatlanná vált a helyzet Lampedusa szigetén

Olaszország nem tud megbirkózni a menekültáradattal.

Tarthatatlanná vált a helyzet a Tunézia és Olaszország között található, Itáliához tartozó Lampedusa szigetén, miután szerdán egyetlen nap alatt ötezer menekült ért partot. Az itteni befogadóközpontban áldatlan állapotok dúlnak, ezrek kénytelenek a szabad ég alatt éjszakázni. Olaszország nem tud megbirkózni a menekültáradattal, s hiába kötött megállapodást az EU Tunéziával a megfékezésről, ennek konkrét eredménye eddig nem lett, sőt, egyre feszültebb Brüsszel és Tunisz viszonya azután, hogy az észak-afrikai ország hatóságai megtagadták a beutazást az Európai Parlament külügyi bizottságának öt tagjától.

Olaszország számára igen rossz hír volt, hogy Berlin közölte: felfüggeszti az Olaszországból érkező menekültek befogadására szolgáló önkéntes európai szolidaritási mechanizmust. Ennek keretében Németország vállalta, hogy segít azoknak az uniós államoknak, amelyeket különösen megterhelnek a beérkező menekültek. Németország összesen 3500 személy befogadásához járult hozzá. Berlin eddig 1731 embert fogaott be így más uniós országokból, közülük 1043-at Olaszországból. E tekintetben a német kormány "eleget tesz humanitárius felelősségének", érvelt a belügyminisztérium.

A német felfüggesztés mögött valójában az áll, hogy az olasz kormány az Európai Unió dublini szabályai ellenére nem hajlandó visszavenni a Németországba tovább haladó menekülteket. A dublini rendelet értelmében az az ország köteles elbírálni a menekült menedékkérelmét, ahol az illetőt az EU-ban elsőként regisztrálták. Tehát a Földközi-tengeren keresztül Itáliába érkezett menekültek sorsáról és menedékkérelmének elbírálásáról Rómának kellene döntenie. Az olasz hatóságok azonban sokszor nem is regisztrálják az országba került bevándorlókat, és egyből Németország felé küldik őket, hogy így kerüljék el a dublini rendelet végrehajtását. Ez jó ideje feszültséget kelt a két ország viszonyában. A német belügyi tárca közölte, amint az olasz kormány tiszteletben tartja a dublini előírásokat, újraindulhat az önkéntes európai szolidaritási mechanizmus. Ugyanakkor a Die Welt című német lap szerint Olaszország háromnegyed éve teljesen blokkolja a menedékkérők visszatérését Itáliába.

Jereván átértékeli Oroszországhoz fűződő szövetségesi viszonyát, miután az nem nyújt számára védelmet az azeri törekvésekkel szemben.