;

NATO;Ukrajna;béke;megszűnés;Jens Stoltenberg;orosz-ukrán háború;

Jens Stoltenbergnek nincsenek kétségei, hogy mi a helyes út

- NATO-főtitkár: Ukrajnának vége, ha az ukránok feladják, de béke lesz, ha Vlagyimir Putyin teszi ugyanezt

Jens Stoltenberg szerint fel kell készülni arra, hogy hosszú lesz a háború, de az megengedhetetlen, hogy Oroszország tovább veszélyeztesse Európa biztonságát.

A háborúnak úgy lehet a legegyszerűbben véget vetni, hogy Vlagyimir Putyin kivonja csapatait Ukrajnából – jelentette ki Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára a német a Berliner Morgenpost című lap hírportálján vasárnap közölt interjúban. Világossá tette: – Ha Volodimir Zelenszkij elnök és az ukránok abbahagyják a harcot, akkor országuk megszűnik létezni, ha viszont Vlagyimir Putyin orosz elnök oldalán hallgatnak el a fegyverek, béke lesz.

Stoltenberg szerint a legtöbb háború tovább tart, mint amire a kitörésekor számítottak, ezért fel kell készülni arra, hogy Ukrajnában hosszú lesz a háború. A feltétel nélküli békét meg tűzszünetet követelőket figyelmeztette, hogy bár mindannyian azt kívánjuk, hogy gyorsan béke legyen, de egy békemegállapodást nem használhat fel Oroszország arra, hogy lélegzetvételnyi időhöz jusson, hogy újra támadhasson.

– Nem engedhetjük meg, hogy Oroszország tovább veszélyeztesse Európa biztonságát – húzta alá a NATO-főtitkár, aki szerint Ukrajna a szövetség júliusi vilniusi csúcstalálkozóján közelebb került a NATO-hoz, a háború után pedig biztonsági garanciákat kell adni az országnak, különben a történelem ismétli önmagát.

Ukrajna a folyamat végén megszerzi a NATO-tagságot, ez kétségtelen 

– jelentette ki Jens Stoltenberg.

Az észak-atlanti szövetség vezetője hangsúlyozta, hogy a NATO nem vesz részt közvetlenül a háborúban, és Ukrajna támogatása mellett arról is gondoskodnia kell, hogy a háború ne terjedjen túl Ukrajna határán, mert Oroszország és a NATO nem háborúzhat egymással. Egyben annak is hangot adott, hogy Svédország a legközelebbi jövőben a NATO tagja lesz.  Recep Tayyip Erdogan török elnök világossá tette, hogy Törökország a lehető leghamarabb ratifikálja Svédország csatlakozását, és a török parlament döntése még az idén ősszel várható.

A miniszter az energiafüggőségre fogja a szívélyes viszonyt a háborús agresszorral, ám a környező országok példái is azt mutatják, hogy árnyaltabb a kép.