energia;Oroszország;Szijjártó Péter;

Szijjártó Péter: Nem politikai ízlésünket tükrözi az Oroszországgal való együttműködésünk

A miniszter az energiafüggőségre fogja a szívélyes viszonyt a háborús agresszorral, ám a környező országok példái is azt mutatják, hogy árnyaltabb a kép. 

A béketárgyalások körülményei ma sokkal rosszabbak, mint tegnap voltak, de még mindig jobbak, mint holnap lesznek. Miért? Mert minél több nap telik el háborúval, annál több ember hal meg, és az infrastruktúra annál nagyobb része megy tönkre. Azonnal le kell tehát állítani a háborút, mert a béke feltételei napról napra romlanak - jelentette ki a Bloomberg török adásában a külgazdasági és külügyminiszter.

A tárca, lapunkhoz is eljuttatott leirata szerint Szijjártó Péter azt mondta, Magyarország számára elengedhetetlenül fontosak az Oroszországgal való kapcsolatok. – Ez egy politikai döntés? Nem. Ez a politikai ízlésünket tükrözi? Nem, akkor miért? A fizika miatt. Az energiaellátás egy fizikai kérdés. Ehhez szükség van forrásra és csővezetékre. Ha a kettő közül legalább az egyiket kihagyod, akkor véged, sehol sem vagy. Ha pedig megszakítjuk az energiakapcsolatunkat az oroszokkal, akkor fizikai értelemben a jelenlegi infrastruktúra nem elegendő az ország ellátásához – fogalmazott. (Más kérdés, hogy a hasonló adottságokkal rendelkező Csehország képes volt leválni az orosz gázról. Utóbbi 70 százalékban Szlovákiának is sikerült, sőt, a nukleáris fűtőanyag tekintetében sem szorulnak már rá Oroszországra - a szerk.) 

A tárcavezető azt hangoztatta, ha elvágjuk a kőolajvezetéket például Oroszországtól, akkor marad a Horvátországon áthaladó vezeték, amelynek sokkal kisebb a kapacitása, és nem tudna ellátni minket és Szlovákiát sem, amelyet most szintén Oroszország lát el. Mivel a horvátok megemelték a tranzitdíjat, így reménytelen a diverzifikáció. Ugyanez a helyzet a gázzal. Ha leállítjuk a szállítást a Török Áramlat gázvezetéken, akkor a többi bejövő vezeték nem tud ellátni minket. Ez ilyen egyszerű. Nem is beszélve a nukleáris projektünkről. Tehát amikor azokról a területekről van szó, amelyeket nem érintenek a szankciók, normális módon folytatjuk az együttműködést, mert ez a mi nemzeti érdekünk - magyarázta Szijjártó Péter.