;

oktatás;OECD;Pedagógusok Szakszervezete;tanárhiány;státusztörvény;Totyik Tamás;

- További ezer pedagógus mondhat fel szeptember végéig

A következő öt évben 22 ezerrel többen mennek nyugdíjba, mint ahányan várhatóan a pályára állnak.

Az előzetes visszajelzések alapján további ezer pedagógus mondhat fel szeptember végéig – derült ki a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) hétfőn tartott sajtótájékoztatóján.

A tájékoztatón Nahalka István oktatáskutató tanulmányát mutatták be, amiből kiderült, hogy a 2020/2021-es tanévben összesen 20 587 tanár hiányzott a közoktatásból. Ha ehhez hozzá adjuk a nevelő és oktató munkát közvetlenül segítők számát, akkor 36 418 főről beszélhetünk. Véleménye szerint a legrosszabb helyzet Budapesten és a hátrányos helyzetű településeken lehet. Kiemelték, ezek konzervatív, alulbecsült adatok, ennél a valós szám még nagyobb lehet. Nahalka István és Totyik Tamás azt is megjegyezték: ezek nyilvános adatok (a kompetenciamérés telephelyi jelentéseiből, a Központi Statisztikai Hivataltól, továbbá a társadalombiztosítási adatokból dolgoztak), így nem értik, hogy a kormány miért nem látja, komoly gond van az oktatásban, hiszen ezek a számok nyilvánvalóan tovább romlottak 2021 óta.

A PSZ elnöke azt is elmondta, hogy egyelőre nem tudják, hogy 2023-ban hány pedagógus ment nyugdíjba, és mennyi a visszafoglalkoztatott tanár, tehát hány nyugdíjast alkalmaznak a közoktatásban. Ami biztos, hogy a 2020/2021 tanévben 9227 fő volt ez a létszám. Totyik Tamás hozzátette, jelenleg

Kisteleken tudnak 79 éves matematika tanárról, Budapesten pedig 76 éves óvodapedagógusról is.

Hozzátette, nagyon örül, hogy a kollégák jól bírják, de tart attól, hogy ezek a számok magukkal hoznak egy nyugdíjkorhatár emelést. Bár nem szeretne ötleteket adni a kormánynak.

A jelenlegi kutatás adatai szerint a pedagógusok medián átlagéletkora már 2020/2021-ben 54 év,

a 30 év alattiak aránya pedig kevesebb, mint 5 százalék volt.

Totyik Tamás azt is elmondta, azt már kiszámolták, hogy a következő öt évben 22 ezerrel többen fognak nyugdíjba menni, mint ahányan várhatóan a pályára fognak állni.

A területek szempontjából a természettudományos tantárgyaknál van a legnagyobb gond,

  • ott 32,9 százalék hiányzott a rendszerből, 

  • a készségfejlesztő tárgyak, mint például az ének, rajz, testnevelés esetén 31,7 százalék volt a hiány. 

A legkisebb probléma a humán tárgyaknál volt (11,5%). A tanítók hiánya viszont 10 év alatt tizenhétszeresére nőtt.

Ami a béreket illeti, a PSZ elnöke elmondta, hogy a 2024-re ütemezett béremelés kapcsán a hozzájuk beérkezett visszajelzések szerint a pedagógusok 90 százaléka arról számolt be, hogy a várható emelés 5 százalék körül mozog a beígért 10 százalék helyett. A teljes körű 10 százalékos emelés egyébként 68 milliárd forint lenne, körülbelül annyi, amennyit a Vodafone éves veszteségére kifizet a magyar állam – jegyezte meg a PSZ elnöke. 

Hiába újítottak fel 2010 óta hatezer kilométernyi utat, hatalmasak az eltérések az egyes térségek között. Az alsóbbrendű szakaszokon gyakran csak a kátyúkat tömködik.