Orosz vámügyi adatok szerint idén legalább 14,3 millió dollár értékű szenet exportáltak Ukrajna Oroszország által „annektált”, pontosabban megszállt területein a NATO-tag Törökországba – írja a Reuters a londoni székhelyű nemzetközi hírügynökség munkatársai által megtekintett dokumentumok alapján. E szerint csak 2023 februárja és júliusa között mintegy 160 400 tonna szén érkezett Törökországba a kelet-ukrajnai Donyeck és Luhanszk megylből.
A vámadatokban felsorolt három termelő megerősítette a Reutersnek, hogy ebben az időszakban szállítottak szenet a két régióból Törökországba. Bár az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval ellentétben Törökország nem korlátozta a kereskedelmet Oroszországgal vagy Ukrajna Moszkva által ellenőrzött területeivel, Washington korábban óva intette az érinett vállalatokat, hogy segítsenek az orosz félnek a háború folytatásában vagy a szankciók megkerülésében.
Az ügy pikantériája, hogy Törökország a NATO tagjakén támogatja Ukrajna erőfeszítéseit Oroszország visszaszorítására a határain kívülre, és többször is leszögeztem, hogy elismeri Ukrajna területi integritását. Ankara kulcsszerepet játszott abban, hogy a korábbi időszakban a közvetítésével elindulhasson a fekete-tengeri ukrán gabonaexport, most azonban egyelőre sem a török kereskedelmi minisztérium, sem a vámigazgatóság nem válaszolt a Reuters kérdéseire, ahogy az orosz energiaügyi minisztérium sem.
A helyzetre jellemző, hogy az orosz szénkereskedő cégek zöme jelenleg a megszállt ukrán területeken vannak bejegyezve, a vásárlók pedig „hivatalosan” Hongkongban, az Egyesült Arab Emírségekben, offshore joghatóságokban, köztük Belize-ben és a Brit Virgin-szigeteken bejegyzett cégek voltak, török egy sem. Az orosz megszállás alatt álló ukrán bányákat átvett orosz cégek illetékesei „kereskedelmi titokra” hivatkozva nem adtak bővebb információt, annyi kiderült, hogy a szállítmány egy része az oroszországi Novorosszijszkben kerül a vevőkhöz.
Kitiltják az orosz szenet az Európai UnióbólÖtéves rekordot megdöntő mennyiségben exportált szenet Kínába Oroszország