A Kreml már várja Vlagyimir Putyin orosz és Hszi Csin-ping kínai elnök októberi pekingi találkozóját. Erről Nyikolaj Patrusev, az orosz biztonsági tanács titkára beszélt, amikor kedden Moszkvában fogadta Vang Ji külügyminisztert, a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottsága Politikai Hivatalának tagját.
– Arra számítunk, hogy októberben alapos kétoldalú megbeszélések lesznek Vlagyimir Putyin orosz elnök és Hszi Csin-ping kínai elnök között Pekingben, az orosz államfőnek az Egy övezet, egy út nemzetközi fórum rendezvényein való részvétele keretében - idézte a az MTI Nyikolaj Patrusevet. Ez nem mellesleg azt jelenti – fűzhetjük hozzá –, hogy az orosz elnök összefuthat akár Orbán Viktorral is, aki októberben szintén Kínába utazik, és az orosz elnökhöz hasonlóan az Egy övezet, egy út infrastruktúra-fejlesztési és befektetési projekt konferenciáján vesz részt. A pontos dátumokat még nem tudni, de akár még az is elképzelhető, hogy egymásnak adják majd a kilincset Putyinnal Hszinél.
Egy esetleges Putyin-Orbán találkozó elég keményen kivághatná a biztosítékot, a magyar kormányfő ugyanis az EU-s vezetők közül egyedüliként találkozna Vlagyimir Putyinnal azóta, hogy az orosz hadsereg egységei 2022. február 24-én lerohanták Ukrajnát. A háború azóta is tart, Orbán Viktor pedig az uniós vezetők gyakorlatilag mindegyikétől eltérően mindeddig nem szakított időt arra, hogy Kijevben találkozzon Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel.
Orbán Viktor a legutóbb 2022. február 1-én járt moszkvai látogatáson – az ő megfogalmazásában békemisszión –, a 2022. december 21-i Kormányinfón pedig azt mondta, az is volt a legutóbbi személyes találkozójuk, telefonon pedig szeptember 3-án, amikor elutazott az orosz fővárosba a néhai szovjet elnök Mihail Gorbacsov temetésére.
Putyin többszörösen is megalázta Orbánt, a magyar kormányfő mégis kitart az orosz elnök mellettAz Egy övezet, egy út Kína első számú külföldi befolyásszerzési kísérletének számít. Arról szól, hogy a távol-keleti nagyhatalom utakkal, kikötőkkel és gázvezetékekkel köti össze Ázsia, Európa és Afrika, országait. Jelenleg 154 országot érint, az Európai Unió pedig már öt éve sem rajongott érte túlságosan, a gyanúja szerint el a pekingi vezetés csak gazdasági és politikai befolyási zóna kialakítására törekszik vele.
Arról, hogy Vlagyimir Putyin még az év vége előtt tárgyalásokat folytathat Hszi Csin-pinggel, elsőként a Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov tett bejelentést a múlt héten. Az orosz és a kínai vezető legutóbb Moszkvában találkozott 2023 márciusában. Hszi állami látogatást tett akkor az orosz fővárosban, ez volt az első nemzetközi útja, miután újraválasztották.
Itt a bejelentés, októberben Kínába utazik Orbán ViktorAmi Vang Ji látogatását illeti, Oroszország támogatásáról biztosította Kínát Tajvan, Hszincsiang, Tibet és Hongkong kérdésében, amit az orosz hírügynökségek beszámolója szerint a kínai miniszter megköszönt. A felek megvitatták a haditechnikai együttműködés kérdéseit is. A tájékoztatás szerint Moszkvában orosz-kínai-mongol biztonsági egyeztetést is tartottak, amelyen Patrusev és Vang mellett részt vett Zsadambin Enhbajar, Mongólia nemzetbiztonsági tanácsának tagja.
Vang Jit hétfőn Szergej Lavrov orosz külügyminiszter fogadta. A kínai vendég akkor egyebek között azt állította, hogy a kétoldalú együttműködés nem irányul senki ellen, és nem zavarható meg, a két országnak azonban vezető világhatalomként és az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjaként, különleges felelőssége van a globális stratégiai stabilitás és a béke előmozdításában. „Minél hevesebbé válnak a hegemónia, a blokkok közötti konfrontáció egyoldalú lépései, annál fontosabb, hogy lépést tartsunk a korral” - mondta Vang Ji. Az orosz külügyminisztérium által kiadott tájékoztatás szerint a felek egyebek között megvitatták az ukrajnai helyzet rendezését, leszögezve, hogy szerintük kilátástalanok az erre irányuló kísérletek az érdekek figyelembe vétele és Oroszország bevonása nélkül. A két tárcavezető szerint a két ország álláspontja közel áll egymáshoz az Egyesült Államok nemzetközi fellépésének megítélésében.