Azerbajdzsán;tűzszünet;Hegyi-Karabah;

Megállapodtak a tűzszünetről Hegyi-Karabahban

A karabahi erők által elfogadott legfontosabb követelés a teljes fegyverletétel.

Huszonnégy órával azután, hogy Azerbajdzsán offenzívát indított Hegyi-Karabahban, megállapodtak a tűzszünet feltételeiről. A karabahi erők által elfogadott legfontosabb követelés a teljes fegyverletétel – írja a BBC.

Az Interfax orosz hírügynökség jelentése szerint a tűzszünet közép-európai idő szerint 11 órakor életbe is lépett, ám a régió fővárosában még ezután is lehetett hallani hangos robbanásokat. A karabahi tisztviselők arra kérték a lakosokat, hogy maradjanak menedékben.

Az MTI összefoglalója szerint Nikol Pasinján örmény kormányfő közölte: országa nem vett részt a tűzszüneti megállapodás előkészítésében. Hozzátette, hivatala tudomásul vette a karabahi hatóságok döntését, hogy elfogadják a tűzszüneti megállapodást. Ismételten hangsúlyozta, hogy 2021 augusztusa óta Örményország nem állomásoztat csapatokat Hegyi-Karabahban.

Az orosz védelmi minisztérium megerősítette az orosz javaslatra létrejött tűzszünet hírét, és közölte, hogy az orosz békefenntartók részt vesznek a megvalósításában.

A The Guardian azt írja, az Európai Bizottság szóvivője közölte: az ellenségeskedés azonnali beszüntetésére számítanak, valamint arra, hogy Azerbajdzsán leállítja a katonai tevékenységeket. Az Európai Unió figyelemmel kíséri a helyzetet, és a tagállamok a helyszínen kibontakozó fejlemények függvényében döntenek a további lépésekről.

Mint arról lapunk is beszámolt, Azerbajdzsán kedden indított „terrorellenes műveletet” a nemzetközi jog szerint Azerbajdzsán részét képező, örmény többségű Hegyi-Karabah területén. Az azeri kormány állította, hogy a polgári lakosságot és a polgári infrastruktúrát nem célozzák, csakis „jogos katonai célpontokat tesznek harcképtelenné”, továbbá „humanitárius folyosókat és befogadási pontokat” nyitottak, hogy a szeparatista örmény „főváros” Sztepanakert lakói elhagyhassák a várost. A bakui védelmi minisztérium az Örményország által támogatott helyi örmény szakadár erők „szisztematikus” ágyúzására hivatkozva indokolta a műveletet és magas szintű harckészültséggel vádolta a szeparatistákat.

A harcok néhány órával azután kezdődtek, hogy Azerbajdzsán közölte: négy rendőr és két civil halt meg aknarobbantásokban Hegyi-Karabahban, a történtekért pedig a szeparatistákat okolta. Baku azt is állította, a terrorellenes műveletről tájékoztatták mind az orosz békefenntartó kontingenst, mind a török-orosz megfigyelőközpontot, a moszkvai külügy azonban azt közölte, az akció kezdete előtt néhány perccel jött az értesítés. Az örmény külügyminisztérium Deutche Welle által idézett közleménye teljes körű agresszió kirobbantásával vádolta Azerbajdzsánt, valamint azzal, hogy etnikai tisztogatást kísérel meg a térségben.

Hegyi-Karabah kapcsán már két háborút folytatott Azerbajdzsán és Örményország, legutóbb 2020-ban.