Szijjártó Péter;Nemzetközi Úszószövetség;Ruszlan Rahimkulov;Láng-negyed;World Aquatics;

NER-es vízbe csobbanhat a Nemzetközi Úszószövetség

Az orosz-magyar milliárdos, Rahimkulov Ruszlán beruházásaként épülő Láng-negyedbe költözhet az Orbán-kormány erőteljes lobbizásának eredményeként Budapestre áttelepülő World Aquatics.

Színes-szagos prezentációval mutatták be a nyár közepén a vizes sportokat tömörítő World Aquatics (WA) új, Budapestre tervezett központját. A kisfilmben a Láng Gépgyár műemléki védettségű Eisele-csarnokára, illetve a mellette lévő, szintén régi üzemi tömbre kísértetiesen emlékeztető épületek, valamint ezeket körbe ölelő új modern házak tűntek fel a Nemzetközi Úszószövetség új központjaként. (Az épületbelsőkről készült látványterveken is fellelhetőek volt az üzemcsarnok építészeti jegyei.) A komplexumban a prezentáció tanúsága szerint loft irodák, éttermek, VIP részlegek, medencék, műugráshoz használatos tornyok, valamint edzőtermek és szálláshelyek is lesznek. A prezentációban a korábban a Láng-negyedként megismert látványtervek köszöntek vissza. (Ezt korábban a Telex is felvetette.)

„Az új központban nem az irodák lesznek fókuszban. Amikor belép valaki az új épület ajtaján, nem az elnöki hivatalt látja (...). Vizet fog látni. Szállások, gyakorlótermek a lehető legközelebb a vízhez” – magyarázta Huszain al-Muszallam, a szövetség elnöke. Átvitt értelemben is igaza van, hiszen közel van a korábban az úszó világbajnokságnak helyet adó Duna Aréna és a folyó is. Az elnök arra is kitért beszédében, hogy a kongresszus elé hozott javaslatot sok tárgyalás előzte meg a lehetséges új helyszínekről, de meghallgatva az ajánlatokat a magyar kormányét találták a legjobbnak. Erről nem árult el több részletet.

Az utána felszólaló Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azonban elmondta, hogy a magyar kormány 15 évig ingyen biztosítja a helyszínt, kész adókedvezményeket adni és mentességet biztosítani bizonyos engedélyezési eljárásokra. Azt is hozzátette, hogy a szükséges infrastrukturális beruházásokról már el is kezdődtek az egyeztetések. A megállapodást ott helyben, a kongresszus támogató döntése után alá is írták. Az Országgyűlés elé majd Szijjártó Péter terjeszti be. Egyelőre nincs a parlamenti irományok között.

A helyszínről, a magyar kormány pénzügyi szerepvállalásáról azóta sem árultak el többet. A Népszava kérdéseire nem válaszolt a külügyminisztérium. Az viszont már a kongresszuson elhangzott, hogy a költözködés már jövőre megkezdődne, de az új központ 2026-2027-ben nyithatna meg teljes egészében.

Ez kiválóan illeszkedik az orosz milliárdos érdekeltsége által elindított XIII. kerületi Láng-negyed beruházás ütemtervébe. Ahogy arról korábban a Népszava beszámolt: az egykori angyalföldi iparterületet 2021 novemberében elsőként nyilvánította rozsdaövezeti akcióterületté az Orbán-kormány, gyorsított és könnyített engedélyezési eljárást téve ezzel lehetővé. Tavaly februárban a beruházás helyszínéül szolgáló területre akkor még csupán vételi jogot bejegyeztető Southblaze Kft. kérelmére a Tarnai Richárd vezette – a Liget-projekt épületeit is átengedő – Pest Megyei Kormányhivatal már le is zárta a környezetvédelmi eljárást, megállapítva, hogy a több mint 8 hektáron elterülő épületegyüttesnek nincs jelentős környezeti hatása.

Mindez kissé meglepő volt, hiszen a tervek szerint összesen 280 ezer négyzetméternyi ingatlan épül a felszín felett és további 130 ezer négyzetméter alatta. A meglévő épületeket a Váci út és a Turbina utca sarkán álló, műemléki védettséget élvező, Alpár Ignác tervezte Eisele-csarnok és a mellette lévő régi üzemépület kivételével elbontják. Helyére lakó- és irodaház, szálloda, üzlet és parkoló épül, több épület magassága is eléri majd a 65 métert. A beépítés sűrűségére jellemző, hogy az épületek közötti zöldterület előírt 25 százalékos minimumát csak úgy tudják elérni, ha a tetőkerteket is beleszámítják. A kivitelezés az eredeti tervek szerint már tavaly megkezdődött volna és 2031 végén zárulna.

De ennek egyelőre nincs nyoma, a területen nem sok minden történt. A védettséget nem élvező épületeket elbontották, még ott a bontási törmelék java. Az üres placcon Volánbuszok parkolnak. Néhány helyiséget bérbe adtak. Építkezésnek azonban egyelőre semmi nyoma. De most már aligha kell sokáig várni. Az Orbán-kormány által különféle – egyelőre nem ismert pénzügyi terhet jelentő – ígéretekkel idecsábított WA hosszú távú megbízható bérlőt, kevésbé valószínűbb esetben vásárlót jelenthet a magyar kormánnyal régóta jó kapcsolatokat ápoló orosz milliárdos érdekeltségének. S még talán másról is szó lehet, hiszen Szijjártó ingyen helyszínt ígért. (Volt már arra példa, hogy a kormány egy egész beruházást megvett: a NER-közeli, Tiborcz Istvánnal is üzletelő Balázs Attila vállalkozó cégének Zuglói Városközpont gigaporjektéért 244 milliárdot fizet az állam. Hasonló üzletre utaló szerződés a Láng-negyed, illetve a Southblaze Kft.-vel kapcsolatban nem tűnt fel az MNV honlapján.)

A negyed tervezése mindenesetre már korábban megindult, a kormányközeli kéréseket hűen kiszolgáló fővárosi kormányhivatal pedig sorra adta ki az építési engedélyeket is. Idén januárban a Vizafogó utca és az Esztergomi út sarkára tervezett, négy toronyból álló, az országos építési szabályoktól eltérő lakóépület kapta meg. Az első három tömb már előző évben zöld utat kapott, míg a Váci út melletti új irodaházak december elején. Így csak a műemléki csarnok köré épülő, 250 szobás szálloda és konferencia-helyszín létesítéséhez szükséges engedélyek beszerzése maradt hátra. Részben éppen ez a WA prezentációjában feltűnt épület.

Különösnek tűnt ez a nagy sietség, hiszen az új negyednek helyet adó terület akkor még nem volt a Southblaze birtokában. A cég ugyan 2021 februárjában vételi jogot jegyeztetett be és ezzel együtt 7 millió euró jelzálogot. Ám ezt a határidő lejártakor csak meghosszabbították 2023. március végéig. S mellé tettek további 20 millió euró jelzálogot.

A vételi jogot akkor alkalmazzák, ha a vevő nem tudja – vagy nem akarja – a szerződés megkötésekor megvásárolni az adott dolgot. A vételi jog biztosítékot jelent arra, hogy ezt később – ha kedvezőnek tűnik az üzlet – egyoldalú nyilatkozattal megtehetik. Pénz talán akadt volna a vételre. A Southblaze tulajdonosai között ugyanis a Láng Gépgyárat korábban teljes egészében birtokló Pacont Kft. két tulajdonosának érdekeltsége mellett az orosz – időközben magyar állampolgárságot is szerző – milliárdos, Rahimkulov Ruszlán tulajdonában lévő Greennovatív Kft. és Rahimkulov bizalmi emberének, Zentai Péternek a nevén lévő másik vállalkozás, a Peter's Consulting Kft található. Zentai akkortájt vásárolt meg néhány szállodát Orbán Viktor vejének, Tiborcz Istvánnak a cégétől.

De vártak valamire. Bármi is volt az, idén márciusra megkaphatták a jó hírt, mert a legfrissebb tulajdoni lap tanúsága szerint kifizették az ingatlan vételárát és a Southblaze lett az 1/1-es tulajdonosa az ingatlannak. Egyúttal törölték a jelzálogokat is. A cég tavalyi beszámolójában ugyanakkor feltűnt egy csaknem 30 millió eurós hosszú lejáratú hitel és egy közel 12 milliárdos opciós díj.