megelőzés;daganat;

A tüdőrákos megbetegedések 80-90 százaléka a dohányzásnak tulajdonítható

- Soha nem túl késő

Bizonyos gyakran előforduló rákfajták, amiket például a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a leégés és a szegényes étrend okozza - megelőzhetők. De tennünk kell annak érdekében, hogy a betegség ne alakulhasson ki.

Becslések szerint az Egyesült Királyságban - amelynek lakossága meghaladja a 67 milliót - ebben az évben összesen 187 ezer lesz a megelőzhető rákkal diagnosztizált emberek száma, ami 78 milliárd fontba (85 milliárd euró) kerül az államnak.

A The Guardian cikkében közölt adatok az Egyesült Királyságon belül is változnak néhány százalékkal, de a százalékos arányok a fejlett nyugati országokban megközelítőleg hasonlóak lehetnek. A meghatározás szerint azok a rákok számítanak megelőzhetőnek, amelyeknek “kockázati tényezői módosíthatók”. A bizonyítékok arra utalnak, hogy világszerte minden ötödik rákos eset megelőzhető a dohányzás, az ivás elhagyása, a napon való leégés elkerülése, és a megfelelő étkezés révén. “Amikor azt mondjuk, hogy a rák egy adott kockázati tényezőnek tulajdonítható, az azt jelenti, hogy komoly bizonyítékok vannak arra vonatkozóan, hogy a kockázati tényező okozza a rák kialakulását. Például a tüdőrákos megbetegedések 80-90 százaléka a dohányzásnak tulajdonítható. Így az gyakorlatilag megelőzhető lenne, ha mindenki abbahagyná a dohányzást” - áll a Rákkutató Világközpont Alapítvány (WCRF) közleményében.

Azt is írják, hogy a módosítható kockázati tényezők kisebb-nagyobb mértékben az egyének irányítása alatt állnak: ilyenek a dohányzás, az UV-sugárzás, és az alkoholfogyasztás kerülése; az egészséges, étrend, amiben a rostos növények, a zöldségek, a gyümölcsök, a vörös és feldolgozott húsok a megfelelő mennyiségben vannak jelen; a megfelelő fizikai aktivitás; az egészséges súly fenntartása, ez a 25 alatti testindexnek felel meg (bár ez néhány etnikai kisebbségi csoport esetében változhat); és olyan fertőzések elkerülése, mint a HPV, HIV, heaptitisz. Ha mindenki ezek figyelembevételével élne, akkor a rákos esetek 40 százaléka elkerülhető lenne.

A WHO 1988-ban nyilvánította karcinogén (rákkeltő) anyaggá az alkoholt, 2020-ban 17 ezer esetben volt felelős a rák hét fajtájáért az Angliában, köztük a mell-, száj-, máj-, és nyelőcsőrákért. A dohányzással az emberek karcinogénkoktélt vesznek magukhoz, a füstben 16 féle rákot okozó vegyület van jelen. 17 500 bőrrák eset fordulelő évente, az ottani Rákkutató Központ a forró helyeken való nyaralók száma miatt, 2035-re már csaknem 27 ezret jelez előre. A túlsúly, az elhízottság 13 különféle rák okozója lehet, ez okozza a második legtöbb daganatos megbetegedést a dohányzás után, 20 esetből egyben felelős ezért. Minél súlyosabb valaki, annál nagyobb az esély, hogy a túlsúlyhoz köthető rákot kap.

A függőség előszobája

Kritizálta az ausztrál egészségügyi miniszter, Mark Butler az egyre újabb e-cigaretta üzletek megjelenését, amelyek szerinte szándékosan iskolák, iskolákhoz közeli buszmegállok közelében nyílnak, és amelyek kifejezetten olyan termékeket árulnak, amelyek nikotinfüggést alakítanak ki az új generációkban. Egy tanulmány szerint az a gyerek, aki háromszor e-cigizett, már valószínűleg dohányozni is fog. Nikotin tartalmú e-cigarettát, illetve abba való folyadékot csak orvos írhat fel, de az e-cigaretta gyártók azzal kerülik ki a tilalmat, hogy nikotinmentesnek tüntetik fel termékeiket. 

Többfelé erős szél várható, 24 és 31 fok közötti maximumok lesznek.