Látszólag a helyieknek kedvező döntést hozott az Alsózsolcára tervezett, heves lakossági tiltakozást kiváltó akkumulátorbontó beruházója, ám lépése csak rávilágít a magyarországi engedélyeztetési eljárások abszurditására. Noha akár környezeti hatásvizsgálati eljárás nélkül is engedélyezhették volna a gyárat, a befektető, a szlovén hátterű Andrada Group maga kéri ezt a procedúrát. Vagyis a beruházó szigorúbb mint az őt vizsgáló hatóság. Legalábbis látszólag, mert a környezetvédők szerint így sincs ok örömre.
– Teljes mértékben értjük és komolyan vesszük az akkumulátor-újrahasznosítási technológiák keltette lakossági aggodalmakat. Ezért az előzetes vizsgálati eljárás helyett, megelőzve a hatóság esetleges ilyen irányú kérését, környezeti hatásvizsgálati eljárást indítunk. A kérelmünkhöz szükséges dokumentumokat kibővítjük, hogy a lakosság, a civil és szakmai szervezetek, valamint az önkormányzat és az országos hatóságok minden kérdésére megnyugtató, transzparens választ adjunk – írta közleményében a cég, amely leszögezte, technológiájuk biztonságos, maradéktalanul megfelel minden a hazai és az európai uniós környezetvédelmi, biztonsági szabályozásnak.
A cég által ígért részletesebb tájékoztatás indokolt is lenne. Már csak azért is, mert a Népszava írta meg korábban: a nyilvános adatbázisokban semmilyen nyoma nincs a cég „akkumulátoros” tapasztalatainak, de a környezetvédők sem találtak olyan, az Andrada Grouphoz köthető, állítólag forradalmian új, környezetbarát technológiára utaló innovációt, amire hivatkozva benyújtották az engedélykérelmüket a tízmilliárd forintos beruházásra, amihez egyébként a magyar állam nagyvonalúan közel ötmilliárd forintos közpénzt biztosítana.
15-nél is több szakmai kifogást nyújtottak be civilek a megyei kormányhivatalhoz az alsózsolcai akkumulátorbontó megépítése ellenNincs nyilvános nyoma annak a „forradalmi” megoldásnak, amellyel környezetbarát módon bontanának akkukat AlsózsolcánAz üzemmel kapcsolatban eddig benyújtott terv-dokumentációkról a környezetvédők és szakértőik lesújtóan fogalmaztak, szakmaiatlannak és dilettánsnak nevezték. Három civil szervezet – az Alsózsolcáért Környezetvédelmi Egyesület, a Zöld Arnótért Egyesület és a Zöld Kapcsolat Egyesület – közel 15 kifogással élt a kérelem ellen, javarészt amiatt, mert az üzemi terület a hivatalos dokumentumok szerint védett vízbázison helyezkedik el, s egy olyan, a Magyar Posta csomagelosztó bázisával jelenleg közös csarnokba tervezik, ami nem veszélyes anyagok feldolgozására, hanem logisztikai célokra épült. Úgy tudjuk, ezen túl még legalább ötven-hatvan észrevétel érkezett be az ügyben a kormányhivatalhoz.
F. Nagy Zsuzsa, a Zöld Kapcsolat Egyesület elnöke tegnap a beruházók bejelentését lapunknak úgy kommentálta: jobban örültek volna, ha a kormányhivatal eleve elutasítja a szlovének szerintük megalapozatlan engedélykérelmét, de bíznak benne, hogy az átfogó környezeti hatástanulmány elkészülte után is hasonló döntés születik majd.