Európai Unió;Azerbajdzsán;Hegyi-Karabah;

Az Orbán-kormány megakadályozta, hogy az EU elítélje a háborús agresszor Azerbajdzsánt

Alighanem ez az a mentalitás, amit úgy nevez a miniszterelnök, hogy mi vagyunk a tüske a köröm alatt. 

Noha számítani lehetett rá, hogy az Európai Unió elítéli Azerbajdzsán keddi támadását Hegyi-Karabah ellen, az Orbán-kormány megvétózta az erről szóló határozatot – vette észre a News azeri hírportál Rikard Jozwiak, a Szabad Európa szerkesztőjének a tweetjét. 

A határozat elfogadásához mind a 27 EU-tagállamra szükség lenne, a magyar vétófenyegetés oka állítólag az, hogy a szövegben úgymond „azeri-ellenes” állítások vannak.

A 27 EU-tagország helyett Josep Borrell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője szólította fel az azeri vezetést és a hegyi-karabahi örményeket „átfogó és átlátható” párbeszédre.

Mint korábban mi is hírt adtunk róla, Azerbajdzsán kedden úgymond „terrorelhárító” műveletet indított a hivatalosan a részeként elismert, de valójában a helyi örmények által vezetett enklávé, Hegyi-Karabah ellen. Az intervencióban az orosz békefenntartók egyik parancsnoka is életét veszítette.

Ilham Aliyev azeri diktátor tagja volt annak a autoriter vezetői gárdának, amelyet Orbán Viktor Magyarországra hívott a nemzeti ünnepen augusztus 20-án. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter aznap tett bejelentése szerint a két fél között megállapodás született 50 millió köbméter azeri gáz magyarországi bértárolásáról, a betáplálása már meg is kezdődött. Még májusban a tárcavezető állt a nyilvánosság elé azzal, hogy indul a földgázszállítás Azerbajdzsánból Magyarországra, miután a politikai megállapodást követően a kereskedelmi tárgyalás is sikerre vezetett. Bár a 2023-ban érkező mennyiség nem nagy, 100 millió köbméter, az első lépést jelenti egy hosszú távú szerződés felé. A Mol már 2019-ben 1,57 milliárd dollár értékben beszállt Azerbajdzsán legnagyobb olajmezőjének a kitermelésébe.

Védik a keresztényeket, kivéve, ha az azeri baltás gyilkos áldozatáról van szó

Figyelemre méltó tény – fűzhetjük hozzá –, hogy bár az Orbán-kormány a szólamok szintjén világszerte védelmébe veszi a keresztényeket, ez valamiért soha nem jön össze, ha Örményországról van szó. Arról az Örményországról, amelyik nem mellesleg a világ legrégebbi keresztény országa. 301 óta államvallás ott a kereszténység. Tizenegy évvel ezelőtt ez sem volt az akadálya annak, hogy Magyarország átadja Azerbajdzsánnak a baltás gyilkos becenéven ismert Ramil Safarovot. Az azeri katonatisztet Magyarország átadta Azerbajdzsánnak, hogy a hazájában töltse le azt az életfogytiglant, amelyre Magyarországon ítélték. Az azeri hadsereg őrnagya 2004-ben Budapesten a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen előre megfontolt szándékkal meggyilkolta – egy baltával lefejezte – örmény tiszttársát, Gurgen Margarjant. Egy NATO által szervezett angol tanfolyamon voltak itt.

2014-ben az azeri sajtó azt írta, hogy az átadásról a a legmagasabb szinten, egy éven át tartó tárgyalások nyomán állapodtak meg, és bár az Orbán-kormány eleinte húzódozott a dologtól, Ilham Aliyev azeri elnöknek végül sikerült meggyőznie a magyar miniszterelnököt. Hogy mivel, azt azóta sem tudni, de az azeriek valószínűleg átverték a magyarokat, Ramil Safarovot ugyanis a visszatérése után azonnal amnesztiát, lakást és életjáradékot kapott. Az ügyben az Orbán-kormány azzal védekezett, hogy az átadáskor transzparensen, mindenben a nemzetközi jognak megfelelően jártak el. Örményország viszont ennek ellenére megszakította a diplomáciai kapcsolatot Magyarországgal.

A Safarov-ügynek volt egy másik kellemetlen mellékzöngéje is az Orbán-kormány számára, 2017-ben ugyanis kiderült, hogy az azeri baltás gyilkos átadása előtti és utáni időszakban több mint hétmillió dollárt utaltak át egy MKB-s számlára, valószínűleg az Azeri Pénzmosoda művésznéven ismert pénzmosási és befolyásolási kísérlet keretében. Az utalások egy hónappal azután kezdődtek, hogy 2012 júniusában Yakub Eyyubov azeri miniszterelnök-helyettes Bakuban fogadta Orbán Viktort, és csaknem egy évvel később fejeződtek be. Ramil Safarovot Magyarország 2012 augusztusában adta át Azerbajdzsánnak. Szijjártó Péter korábban úgy nyilatkozott, hogy „sumák”, aki a pénzt összeköti a baltás gyilkossal.