;

18+;Magyarország;Népszava;történelem;alkoholizmus;Podcast;

- Szégyenletes alkoholista múltja van Magyarországnak, az Orbán-kormány pálinkavédelme csak ront a helyzeten

Miként nevelhet alkoholizmusra a Szomszédok vagy a Dallas, és miért van annyi kifejezésünk a részegség jelenségére? – derül ki a Hol élünk? – 150, azaz a Népszava 150. születésnapját ünneplő podcastsorozat friss adásából.

Az Orbán-kormány a zászlajára tűzte az otthoni pálinkafőzés védelmét. Maga a miniszterelnök mondta 2010-ben a Parlamentben, hogy visszaadják az embereknek a szabad gyümölcspárlat-készítéshez való jogot, ezzel gyakorlatilag több hektoliternyi olcsó és ellenőrizetlen szeszt zúdítva a magyarok torkába.

Nem lehetünk büszkék a 2016-os adatokra sem, a világon nálunk a legnagyobb az alkoholbetegek aránya, a teljes lakosságban, 21,2 százalék, amivel még Oroszországot is leköröztük. A férfiak 37 százaléka alkoholbeteg, ezzel szintén világbajnokok vagyunk, a nők a negyedikek 7,2 százalékkal.

De mióta odázzuk el az alkoholizmus problémáját? Hiszen még 1552-ből is fel tudunk mutatni alkoholellenes szöveget, 1905-ben Budapesten ült össze X. Nemzetközi Alkoholellenes Kongresszus és 1909-ben alakult meg a szociáldemokraták kezdeményezésére az Alkoholellenes Munkásszövetség. Vagy ez is csak azt mutatja, hogy az iszákosság nálunk nagyobb problémát jelent, mint máshol? A Hol Élünk – 150-ben, azaz a Népszava 150. születésnapját ünneplő podcastben Mosolygó Miklós, a külpolitikai rovat újságírója és Rosznáky Emma a kultúra rovat újságírója beszélget hazánk egyik legnagyobb társadalmi problémájáról és annak történeti hátteréről. A műsorban előkerül az is, miként nevelhet alkoholizmusra a Szomszédok vagy a Dallas, és miért van annyi kifejezésünk a részegség jelenségére.

Ha az emberek megértik, hogy a villanyszámla áram- és rendszerhasználati díjeleme két különböző szolgáltatást fedez, a napelemekkel kapcsolatban is kevesebb lenne a vita – derül ki a Népszava podcasrsorozata, a Hol élünk friss adásából.