ellenzék;Parlament;Orbán Viktor;felszólalás;

Orbán Viktor: Nem sürget semmi sem Magyarországot a svéd NATO-tagságát illetően, a Gripené mellett legalább tíz másik ajánlat van

A miniszterelnök szerint követelni kell Svédországról Magyarország tiszteletét. 

Talán hosszú-hosszú évek óta először mondhatom azt, hogy Gyurcsány Ferenc fölszólalásában imponált az, hogy valaki bízik a feleségében és kiáll mellette. Sok sikert kívánok! - jelentette ki Orbán Viktor az Országgyűlés hétfő délutáni ülésen az ellenzéki felszólalásokra reagálva.

A kormányfő tévedésnek nevezte, hogy a DK elnöke szerint Magyarország bárki ellen háborút folytat. Leginkább a nemzeti együttműködést próbáljuk megteremteni Magyarországon – állította, és megkockáztatta, hogy közelebb jutottak az erős Magyarországhoz, legalábbis ahhoz képest, mint amilyen az ország Gyurcsány Ferenc kormányzása idején volt. – Élhetek a gyanúperrel, hogy az a házastársi terv, hogy visszahozzák a Gyurcsány-korszakot újra Magyarországon, legfeljebb most nem a férj nevén (,...) szeretném világossá tenni, szerintem Magyarország nem szeretne újabb Gyurcsány-korszakot, akárhogy is hívják. Magyarország nem kér még egyszer abból a korszakból, amiből csak hosszú évek kemény és verejtékes munkájából tudta kiküzdeni magát. Egy nagy tisztelettel azt mondhatom a DK-nak, hogy nem áll módunkban támogatni a kormányzati ambícióikat – fogalmazott a miniszterelnök. 

Az a felvetés csak az ismerethiányból fakadhat, hogy Magyarország ne tett volna meg mindent az elmúlt 10-13 évben, hogy energiarendszerében a lehető legnagyobb függetlenségre tegyen szert - címezte mondatait a Jobbik-Konzervatívok frakcióvezetőjének címezve. Kijelentette, hogy amikor a háborút megelőző időszakban olyan politikát folytattunk, amely lehetővé tette, hogy Magyarország ne csak kettő, hanem annál jóval több szám szerint hat alternatív forrásból is energiához tudjon jutni. Óvatosságot javasolt abban a tekintetben, hogy az ársapkákat kommunista intézménynek tekintse valaki. Abba a vitába pedig végképp nem szeretnék belebonyolódni, hogy amit nem olyan egyszerű megérteni, hogy önök azt állítják, hogyha valaminek korlátozzuk az árát, akkor az áremelkedéshez vezet. Ez meglehetősen abszurdnak tűnik a számunkra - fejtegette. 

Az ukrajnai háborúval kapcsolatban azt mondta, az első lépés a tűzszünet, az igazságos békéről szóló spekulációk ma nem közelebb, hanem távolabb visznek a tűzszünettől. Értetlenségét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy miért beszélt több ellenzéki „migránsmunkásokról”. – Miért volna erre szükségünk? Magyarországon van egy világos szabály. Szerintem ez egy jó szabály. Hát azt kell betartani. A szabály azt mondja, hogy csak annyi vendégmunkást lehet behozni Magyarországra, amennyi betöltetlen álláshely van. Miért akarják ezt megváltoztatni? - tette fel a kérdést. 

Közölte azt is, hogy európai értékek ma három dologról szólnak, háborúról, azt támogatni kell, mert szerintük az erkölcsileg helyes. Ezzel azonban a kormány nem ért egyet. Egyúttal jelezte, nem akarja elutasítani azt a javaslatot, a kormány és az ellenzéki baloldali pártok próbáljanak konszenzusra törekedni külpolitikai és geostratégiai kérdésekben.

A miniszterelnök szólt a svéd NATO-csatlakozásról is. Ami a 2019-es oktatófilmet illeti, jelezte, hogy azért van vel problémája, a Fidesznek, mert ezt az iskolákban vetítik. – Egy állami iskolarendszerben tanítják azt, amit azon a filmen látunk Magyarországról, akkor az egy olyan dolog, ami a problémát az állami politika a nemzetközi politika rangjára emeli, és ezt mi nem fogjuk elfogadni – fogalmazott. Orbán Viktor feltette a kérdést, hogy vajon sürget-e bennünket bármi Svédország NATO-tagsága esetében. Egyetlen ilyen körülményt sem lát, mivel Svédország biztonságát semmi sem fenyegeti. – Semmilyen olyan katonai kapcsolatunk nincs Svédországgal, amitől nekünk tartanunk kellene. A Gripenek megtartása egy érdekes kérdés, de az a helyzet, hogy legalább tíz másik ajánlat van az asztalon. Nehogy már az egy szempont legyen egy politikai döntésében Magyarországnak, kitől vásárol valamit? Ne vicceljünk - fogalmazott. Hozzátette, a svéd-magyar kapcsolatoknak egyetlen stratégiai eleme sincs, ami sérülést szenvedne, hogyha Magyarország kiköveteli magának a tiszteletet Svédországtól, és csak utána hajlandó támogató döntést hozni. 

A kormányfő egyúttal szamárságnak minősítette azokat a felvetéseket, hogy Oroszországnak ismét közös határa lenne Magyarországgal. – Oroszország ma láthatóan egy nehéz háborút folytat Ukrajnával. Hát hogy tudná legyőzni a NATO-t? Hát hogy jutna el, hogy jutna el Oroszország a NATO határaihoz?! Hát sehogy! - magyarázta. Úgy véli, nem lesz közös határa Magyarországnak és Oroszországnak.

A magyar külpolitikát illetően azt hangoztatta, hogy Magyarország mindenkivel készen áll az együttműködésre, mivel külpolitika lényege, hogy egy ország barátokat gyűjt és nem ellenségeket, jóindulatot és támogatást.

Tóth Bertalan felszólalására reagálva jelezte, jó hír, hogy ilyen állapotok közepette is meg tudják védeni a nyugdíjakat, mivel van olyan európai ország, ahol 17 százalékos infláció mellett két százalékot emeltek a nyugdíjon. Megjegyezte, Magyarország nem akarja a nyugdíjasok kárára megoldani az inflációs helyzetet. Ez azonban még a bemelegítés volt, mivel később arról beszélt, érez abban valami „lelki defektust”, hogy az MSZP azért szurkol, hogy Magyarország ne kapja meg az európai uniós forrásokat. – Önök szerint ez normális? A tanárok fogják ellopni azt a pénzt, amit oda kéne adni a tanároknak? – szúrt oda.

Az akkumulátorgyárakkal kapcsolatban Orbán Viktor kijelentette, Magyarországnak az az érdeke, hogy a legszigorúbb környezeti szabályok betartásával a lakosság minden félelmére megbízható, higgadt, nyugodt választ adva megmentsük azokat a gépipari kapacitásokat, amelyekben ma az emberek a kenyerüket keresik.

Abszurd dolognak nevezte, hogy Magyarországon magukat zöldnek tartó csoportok támadják az akkumulátort. A miniszterelnök érvelése szerint Magyarországról több víz távozik, mint amennyi bejön. Ez azt jelenti, hogy nekünk van feleslegünk, azt föl tudjuk fogni, s a keresztül bárhova el tudjuk vinni, ha szükség van rá. Így levonta a konzekvenciát, hogy ha az igény nő, akkor képesek vagyunk ezt az igényt kielégíteni.

– A Duna vízhozama öt másodperc alatt többet hoz, mint egy akkumulátorgyár egész éves szükséglete…ne nevettessék ki magukat

 – fogalmazott Orbán Viktor. Gondolatmenetét azzal zárta, hogy hogy se a környezetvédelmi szempontok, se a vízipari szempontok, se a munkahelyek szempontjai nem támasztják alá azt az álláspontot, hogy Európa legmodernebb technológiáját Magyarországon ne honosítsuk meg.

Felszólalásának végén pedig egy semmitmondó mondattal intézte el a Momentum frakcióvezetőjének a felszólalását. – Szerettem volna válaszolni (Gelencsér Ferencnek), de úgy láttam, hogy az ő hozzászólása nem más, mint egy reménytelen küzdelem az értelemmel, ezzel nem tudok mit kezdeni, de szurkolok neki.