Izrael;tüntetések;Gáza;Tel Aviv;

Nem csitulnak a zavargások Izraelben

Négy nap alatt négy csapást mért az izraeli hadsereg a Gázát uraló Hamász terrorszervezet katonai infrastruktúrájára. Az erőszakos zavargások szeptember 13. óta állandósultak az izraeli-gázai határon a palesztin tüntetők és az izraeli erők között. A kiváltó ok az volt, hogy a zsidó ünnepekre készülve Izrael lezárta az országot a Gázai-övezettel összekötő erezi határátkelőt. A döntés több ezer Izraelben dolgozó gázai palesztint érint, ez elleni tiltakozások  hamar erőszakos tüntetésekké fajultak, a Hamász pedig kihasználva a helyzetet, többször is rálőtt az izraeli katonákra.

Az AFP helyszíni tudósítója szerint palesztinok százai vettek részt nap, mint nap a tüntetéseken, autógumikat gyújtottak fel és robbanóanyagokkal dobálták meg a határ mentén állomásozó izraeli katonákat. A hírügynökség emlékeztet: a határátkelő lezárását egy izraeli civil szervezet is a gázai palesztinokat ért „kollektív büntetésnek” minősítette.

A ciszjordániai határátkelők nyitva vannak, az onnan érkező palesztin munkavállalók átkelhetnek, a gázai viszont zárva marad a jom kippur után is, legalábbis a szukkot végéig, október elejéig, biztonsági okokból, közölték a hatóságok. Az izraeli lapok arról számoltak be, hogy több ezer rendőrt irányítottak Jeruzsálembe az ünnepek idejére, főleg a rendszeres zavargások színhelyéül szolgáló óvárosba, azt követően, hogy biztonsági jelentések szerint szombaton este Bejrútban a Hamász, a Palesztin Iszlám Dzsihád és a Népfont Palesztina Felszabadításáért terrorszervezetek arról állapodtak meg, hogy fokozzák és összehangolják Izrael-ellenes akcióikat.

Az „engesztelés ünnepe” Izraelen belül is zavargást eredményezett, amelynek politikai hullámai még nem ültek el. Hétfőn, a jom kippuri böjt kimenetele után a tel-avivi hagyományos közös ima helyszínén, a Dizengoff téren világi aktivisták és ultraortodox hívők feszültek egymásnak. Az ultraortodoxok a Legfelsőbb Bíróság és a városi önkormányzat nemi diszkriminációt tiltó határozatai ellenére izraeli zászlóval próbálták nemek szerint szétválasztani az imára érkezőket. Világi aktivisták lebontották a kordonokat, de a feszültség az ünnepi imát is meghiúsította. A politikai szerepelők egymásra mutogatnak, a szélsőjobb Itamar Ben Gvir miniszter által irányított rendfenntartók a törvényszegők közül senkit, csupán a világi tiltakozók közül vett őrizetbe. Az igazságügyi reform ellenzői szerint a Netanjahu-kormány a jogállamot és világi államot egyaránt rombolja, mivel hatalma megtartása érdekében ki van szolgáltatva szélsőjobb, illetve ultravallásos koalíciós partnereinek.