robbanás;áldozatok;Azerbajdzsán;Örményország;Hegyi-Karabah;

Több tucat halottja van az üzemanyagtározónál történt robbanásnak Hegyi-Karabahban

Az örmény hatóságok 125 holttestet találtak, de az egyelőre nem derült ki, hogy közülük hányan haltak meg a robbanásban és hányan a múlt heti harcokban.

Több tucat halottja és több száz sebesültje lehet annak az üzemanyagtározónál történt hegyi-karabahi robbanásnak, amelyről lapunk is beszámolt ma reggel. A robbanás tegnap helyi idő szerint este nyolc órakor az Aszkeran-Sztyepanakert útvonal mentén történt. A tározónál azért voltak sokan, mert a térség több mint kilenc hónapja azerbajdzsáni blokád alatt állt, emiatt súlyos élelmiszer- és üzemanyaghiány alakult ki.

A halálos áldozatok számáról akkor még nem volt érdemi információ, Gegam Sztepanján, az örmények lakta régió ombudsmanja szerint viszont a sérültek nagy része súlyos állapotban van és át kell őket szállítani légi úton máshova, mert helyben nincs lehetőség ennyi ember megfelelő ellátására.

A The Guardian most arról írt, hogy a helyszínről 125 holttestet hoztak el az örmény hatóságok, az viszont továbbra sem világos, hogy közülük hányan haltak meg a robbanás következtében és hányan a múlt heti harcok miatt. A sebesültek száma több százra tehető, több mint száz embert pedig továbbra is eltűntként tartanak nyilván.

A környékbeli kórházak zsúfolásig teltek, segítséget kértek, hogy szállítsanak át súlyos sebesülteket Örményországba, különös tekintettel az égési sérültekre, mert elfogytak az égésgátló antibiotikumok. Jereván orvoscsoportot küldött a helyszínre a hiány enyhítésére. Több tucat ember állapota jelenleg is válságos.

Örmény tisztviselők és számos menekült azzal vádolja Azerbajdzsánt, hogy etnikai tisztogatást indított, és a közel tíz hónapos blokád és a háború révén, erőszakkal és kényszerrel kiszorítja a területről az örmény lakosságot. A határátkelő vasárnapi megnyitása óta több mint 19 ezer karabahi menekült érkezett Örményországba. A menekültáradat mostanra kritikus mértékű, emiatt az Egyesült Államok 11,5 millió dolláros humanitárius segély folyósításáról döntött.

Mindeközben érdemes megjegyezni, hogy az állítólag nagyon keresztényi Orbán-kormány legutóbb azt vétózta meg, hogy az Európai Unió a keresztény örményekkel szembeni háborús agresszor Azerbajdzsánt elítélő állásfoglalást fogadjon el.