„Kétszeres országos kéktúra teljesítő vagyok. Most a taxitól eljönni az irodám bejáratáig egy komoly kirándulás. Ez van” – mondta az RTL Híradónak Karsai Dániel alkotmányjogász, aki szerdán a Facebook-oldalán közölte, hogy 2022 augusztusában ALS-t diagnosztizáltak nála. Arról is írt, azt követeli a magyar államtól, teremtsék meg itthon is annak a lehetőségét, hogy a hozzá hasonló sorban osztozók méltósággal fejezhessék be az életüket. Emiatt pedig a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult.
Nemzetközi bíróságon küzd méltó halálért a gyógyíthatatlan beteg alkotmányjogászA csatornának most arról beszélt, „az első, nagyon enyhe, igazából semmit nem zavaró tüneteket” 2021 júliusában vette észre.
– Az első egy évben komoly gondom nem volt. Kicsit ügyetlen volt a kezem, de éltem a magam életét, a maga teljességében. Sportoltam, utaztam, dolgoztam, mintha semmi bajom nem lenne, hiszen nem volt – idézte fel, hozzátéve: járt neurológusokhoz vizsgálatra.
A tünetek egy év után lettek olyan sűrűek, hogy kétséget kizáróan ki tudták mondani, hogy ez ALS.
Az alkotmányjogász elmondta, hogy ez a betegség egy teljesen érthetetlen dolog az orvostudomány számára is. A szimptómák azok, hogy az izmokat mozgató idegsejtek elsorvadnak, emiatt az ember egyre kevésbé tudja mozgatni a testét, így az izmok is elsorvadnak. A betegségnek több fajtája van, de végül leáll a légzés is.
Karsai Dániel elmondta, hogy egy idő után kell majd lélegeztetőgép, de addigra már a beteg a teljes lebénultság állapotában van, nem tud kommunikálni, nem tud beszélni.
– A tudatot a betegség nem érinti, tehát tiszta fejjel kell végigélni azt, hogy teljes fizikai és szellemi passzivitásba szorul az ember. Már most is sokkal kevesebb mindent tudok csinálni, mint azelőtt. Még nagyon sok lényeges és jó dolgot igen, például tudok dolgozni, ami nekem több mint munka
– fogalmazott Karsai Dániel.
Az alkotmányjogász azt szeretné elérni, hogy ha olyan állapotba kerül, ahol a betegség már annyira uralja az életét, hogy nincs, vagy gyakorlatilag nincs benne semmi más, mint szenvedés vagy küzdelem, minden más értelmes tevékenység kizárásával, meghozhasson egy életvégi döntést. Mint mondta, Magyarországon van lehetőség életfenntartó, életmentő kezelés visszautasítására, de neki nem lesz mit visszautasítani.
Más európai országokban ugyan van lehetőség ilyen életvégi döntéseket meghozni, de – mint azt Karsai Dániel kiemelte – ha az ember olyan jó állapotban van, hogy képes oda teljesen egyedül elmenni, akkor valószínűleg nem akar sem átvitt, sem a szó szoros értelmében eltávozni innen. Viszont ha segítség kell, az a jelenleg hatályos szabályok szerint egy olyan külföldi országba való kijutás, és az ott megtörténtekben való segítés – még ha ott legális is –, ami Magyarországon öngyilkosságban közreműködés bűncselekménye.
– Egy teljes sakk-matt helyzetben vagyok és nem szeretnék streaming szolgáltatók működtetőinek szemét csillogtató, nem tudom, milyen titkos forgatókönyvekben gondolkodni, hogy valahogy esetleg mégis kijutok és okosba' elintézem
– mondta Karsai, aki kiemelte, szerinte nem eltúlzott elvárás, hogy az élet utolsó történését, az élet befejezését is befolyásolhassuk. Ahogy egyébként maga az öngyilkosság nem jogellenes Magyarországon, és sehol máshol.
Ha az ember ír levelet az igazságügyi minisztériumnak, a kormánynak, a miniszterelnöki hivatalnak, annak a hatása teljesen kiszámíthatatlan, könnyen lehet, hogy válasz nélkül hagyják, a strasbourgi emberi jogi bíróság azonban Magyarországra kötelező döntést hozhat. És – mint fogalmazott – neki nem biztos, hogy van ideje arra várni, hogy hosszú hónapokig, évekig tartó, könnyen lehet, hogy eredménytelen levelezgetést folytasson. Ezért választotta ebben a helyzetben ezt az utat.
– Fontos hangsúlyozni, hogy ez nem lesz kötelező, tehát aki bármilyen más világnézeti, vallási vagy egyéb meggyőződésből úgy gondolja, hogy nem szabad így befejezni, az ő világnézeti, vallási meggyőződésüket – amit én a legkomolyabban, legmélyebben tiszteletben tartok – ez nem sérti. Csak azt kérem, hogy ők meg fogadják el azt, hogy én máshogy látom – tette hozzá az alkotmányjogász.
Karsai Dániel hangsúlyozta, szeretné, ha erről a nagyon nehéz kérdésről egy értelmes, kulturált, a másik embert maximálisan tiszteletben tartó párbeszéd indulna, aminek a végén a strasbourgi bíróság remélhetőleg a neki kedvező döntése ürügyén is
a szabályozás a jelenlegi totális tilalomtól elmozdul az emberjogi méltóságot, önrendelkezést jobban tiszteletben tartó irányba.
Az ügy sürgősséget kapott: november 28-án biztos nem lesz ítélet, akkor csak a nyilvános tárgyalást tartják, ám szerinte reális esély van arra, hogy januárban már döntést hoznak.
Amennyiben a strasbourgi bíróság kimondja, hogy sérültek Karsai Dániel jogai, a magyar kormánynak konkrét lépéseket kell tennie az őt ért jogsérelem megszüntetésére, és – mivel ez egy általános probléma – a hasonló helyzetben lévő emberek megsegítésére is.
– Tehát Strasbourg közvetlenül nem oldja meg ezt a problémát, utána a kormányzatnak lépéseket kell tenni, ami ebben az esetben nyilvánvalóan jogalkotási, törvényalkotási kérdés. Valószínűleg az egészségügyi törvény megfelelő módosításával az életvégi döntések sokkal nagyobb spektrumát kell lehetővé tenni, mint a jelenlegi, gyakorlatilag teljes tilalom
– fejtette ki az alkotmányjogász. Időbeli kötöttség nincs, de Karsai Dániel azt mondta, ő feltételez annyi korrektséget a kormánytól, hogy ha azt a kötelezettséget kapja, hogy az eddigiektől el kell mozdulni, akkor nem 15 év múlva kerül sor az egészségügyre vonatkozó reformra, hanem korábban, „még olyan időben, amikor én magam az újonnan nyújtott lehetőségekkel méltósággal tudok élni, ha akkor és ott úgy döntök”.
– Ez az ügy az én életemet nagyon személyesen érinti. De ugyanakkor egy gyönyörű szakmai kihívás is, mert itt az emberi élet és az emberi jogok, a világnézeti szabadság, emberi méltóság, kínzás, embertelen bánásmód tilalmának végső határairól beszélgetünk. Egyben a végső filozófiai kérdésekről. Életem legnagyobb ügye, szakmai szempontból is. És hát ugye az élet úgy hozta, hogy számos hasonló helyzetben lévő sorstársamat most kvázi én képviselem a bíróság előtt. Ez egy hatalmas felelősség és hatalmas megtiszteltetés, amihez én meg fogok próbálni felnőni – mondta Karsai Dániel az RTL riportjában.