;

távhő;távhődíj;Energiaügyi Minisztérium;

- Trükközik a magyar kormányzati távhőpropaganda

Októbertől újból megfelezi az Orbán-kormány az intézmények hatósági távhődíját – közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM). A lakossági távhőárak nem módosulnak. 

A számadatokat nélkülöző közlemény a tényleges tarifák ismeretében jelentős kiegészítésre szorul. Míg a háztartási távhődíjak a tavalyi gázárrobbanás ellenére is 2014-es szintjükön maradtak, azok a lakosságon kívüli vevők számára tavaly megtöbbszöröződtek. A fővárosi szolgáltatást végző, egykoron Főtávnak hívott BKM Budapesti Közműveknél például, honlapjuk tanúsága szerint, az addig gigajoule-onként (GJ) 3350 forintos közületi hődíj tavaly júliustól 7161, október 5-étől pedig nem kevesebb mint 57,5 ezer forintra – a júliusig érvényes díj tizenhétszeresére – ugrott.

Korábbi kormány-nyilatkozatok szerint ez tükrözte az „önköltséget”. (A cég tavalyi mérlegbeszámolója szerint emiatt követelésállományuk egy év alatt több mint kétszeresére, 35 milliárd forintra ugrott.) Szakmai vélemények szerint az Európa-rekorder infláció mögött is az állt, hogy a nem lakossági fogyasztók megtöbbszöröződő rezsije beépült az árakba. A hatósági hődíj ugyanakkor januártól – amiként arra a tárcaközlemény is utal – közel megfeleződött, ami a fővárosban 30,3 ezer forintos hődíjat jelentett. Az intézmények éves légköbméterenkénti alapdíja mind ez idő alatt 635 forintról 935 forintra emelkedett. Az arányokat jól jellemzi, hogy a fővárosi lakossági távhődíj mindemellett 2014 óta, GJ-onként változatlanul 2596 forint, amihez 407 forintos légköbméterenkénti alapdíj társul. Tehát még a most megfeleződő intézményi díj is a lakossági közel hatszorosára rúg.

Az EM azt is rögzíti, hogy a meleg víz előállításához szükséges földgázt októbertől minden távhőcégnek MVM biztosítja. Mivel az állami gázkereskedő az oroszoknak piaci árat fizet a gázért, a támogatási rendszert a kormány a részint az ágazati különadókból, részint a költségvetésből fedezett, idén 2610 milliárdosra tervezett, úgynevezett rezsivédelmi alap támogatásaiból tartja fenn. Idén csak az MVM már több mint ezermilliárdos – zömmel gázár – támogatást kapott, de a távhőcégek külön is több száz milliárdot kaptak 

Csaknem 40 milliárd forintnyi átcsoportosítást hajtanak végre az idei költségvetésben.