Joe Biden elnök tegnap konferenciahívásban beszélt az Egyesült Államok legfontosabb szövetségeseivel, hogy megnyugtassa őket, országa szilárdan kiáll Ukrajna támogatása mellett annak ellenére, hogy a szélsőséges republikánusok a Kongresszusban egyelőre kisiklatták a kijevi háborús erőfeszítéseket segítő segélyek finanszírozását.
Biden Kanada, Németország, Olaszország, Japán, Lengyelország, Románia, az Egyesült Királyság, valamint az EU és a NATO vezetőivel, valamint Franciaország külügyminiszterével beszélt – közölte a Fehér Ház. A tanácskozás célja a támogatás folyamatosságának biztosítása volt. Andrzej Duda lengyel elnök közlése szerint Biden biztosította őket arról, hogy a Kongresszus tagjai sokkal szélesebb körben kiállnak Ukrajna támogatása mellett, mint ahogy azt a médiajelentések sugallják. Egyben arra kérte őket, hogy továbbra is támogassák Ukrajnát, és mindenki biztosította őt, hogy megteszi.
Bidenre az elmúlt napokban egyre nagyobb nyomás nehezedett, hogy megnyugtassa a szövetségeseket, miután a képviselőházban többségben lévő republikánusok visszavágták a szövetségi kormány kiadásait és a kormányzati leállás elkerülése érdekében szombaton született ideiglenes megállapodás nem tartalmazott új segélyt a háború sújtotta Ukrajnának.
A washingtoni vezetés európai szövetségesei és a NATO-tisztviselők egyre jobban aggódnak amiatt, hogy ha az amerikai segélynyújtás nem folytatódik, Ukrajna képessége az orosz erőkkel szembeni ellenállásra drámaian meggyengülhet. Ez z aggodalom tükröződött az Európai Unió külügyminiszteri tanácsának hétfői, kijevi tanácskozásán is.
Mathew Miller, a külügyminisztérium szóvivője aznap azt közölte, hogy a Biden-adminisztráció kimerítette az Ukrajnának nyújtott katonai segélyre eddig jóváhagyott finanszírozás nagy részét. Igaz, a már finanszírozott segélycsomagot néhány napon belül bevezetik, de hosszú távon a segélyek leállnak, hacsak a kongresszus nem hagy jóvá több finanszírozást.
Biden elnök azt sugallta a hétvégén, hogy a demokraták új megállapodást kötöttek Kevin McCarthy képviselőházi elnökkel az ukrajnai segélyekről, részleteket azonban nem árult el. A megjegyzések arra késztették Matt Gaetz floridai republikánus képviselőt, hogy bejelentse, kezdeményezni fogja McCarthy eltávolítására a házelnöki posztról. McCarthy pedig nem kommentálta Gaetz szavait, viszont híradások szerint jelezte, hogy támogatná az Ukrajnának szánt támogatások finanszírozásának összekapcsolását az amerikai-mexikói határ biztonsági fejlesztéseivel.
Az Egyesült Államok messze a legnagyobb fegyverszállítója Ukrajnának, amely őszig csak csekély előrehaladást ért nyár elején indított ellentámadásával. Ami azonban a pénzügyi, gazdasági és humanitárius segítséget együttesen illeti, az Európai Unió jóval nagyobb szerepet játszik az Egyesült Államoknál. Ezért is rendkívül fontos, hogy az unió az év végéig el tudja fogadni költségvetésének megemelését, benne az Ukrajnának szánt megnövelt támogatásokkal, és megállapodásra jusson az emelést ellenző tagállamokkal, köztük Magyarországgal.
Joe Biden Ukrajna támogatásának a folytatását sürgeti, miután az erről szóló rendelkezéseket kihagyták az utolsó pillanatban elfogadott kongresszusi megállapodásból