Oroszország;költségvetés;Ukrajna;háború;Egyesült Államok;Joe Biden;

Joe Biden amerikai elnök

- Joe Biden Ukrajna támogatásának a folytatását sürgeti, miután az erről szóló rendelkezéseket kihagyták az utolsó pillanatban elfogadott kongresszusi megállapodásból

A republikánusok korábban ígéretet tettek arra, hogy külön szavazással biztosítani fogják a segélyezést.

Joe Biden amerikai elnök vasárnap arra sürgette a kongresszusi republikánusokat, hogy támogassák az Ukrajnának nyújtott segélyről szóló megállapodást, miután a Kijevre vonatkozó rendelkezéseket végül kihagyták az amerikai kormány leállásának elkerülése érdekében készült költségvetési megállapodásból – írja a The Guardian.

Joe Biden leszögezte, hogy

semmilyen körülmények között nem szakítható meg az Ukrajnának nyújtott amerikai támogatás, és a republikánusok ígéretet tettek arra, hogy ezt külön szavazással biztosítani fogják.

Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszter közölte, hogy amerikai kollégájával folytatott telefonbeszélgetés során megnyugtató választ kapott a további katonai segítség kérdéséről. Oleg Nikolenko ukrán külügyi szóvivő pedig kiemelte, hogy az amerikai döntés a korábban jóváhagyott alapokat nem érinti. – Ukrajna támogatása továbbra is megingathatatlanul erős az amerikai kormányzatban, az Egyesült Államok Kongresszusának mindkét pártjában és kamarájában, és ami a legfontosabb, az amerikai nép körében – jelentette ki.

Mint arról a Népszava is beszámolt, az amerikai kongresszus néhány órával a határidő lejárta előtt, szombaton késő este fogadta el az átmeneti költségvetést, amivel elkerülhetővé válik a kormányzati intézmények részleges leállása. A törvényhozás republikánus többségű alsóháza, a képviselőház washingtoni idő szerint kora délután szavazta meg 335-91 arányban a kormányzati intézmények működéséhez és az alkalmazottak – közöttük a rendvédelmi dolgozók – fizetésének folyósításához szükséges átmeneti jogszabályt, ami 45 napra szól. Az alsóház után a Szenátus elé került a törvény, amely 88-9 arányban fogadta azt el.

Az átmeneti büdzsé azért vált szükségessé, mert a pénzügyi év szeptember 30-án lezárult, és a következő 12 hónapra egyelőre nincs végleges költségvetése az amerikai szövetségi kormánynak. A költségvetést a republikánus képviselőházi tagok egy része elutasította, így a szükséges többség a demokraták jelentős részének átszavazásával jöhetett létre.

Kormányt alakíthat a választásokat megnyerő Robert Fico – ha tud. A királycsináló Peter Pellegrini egy feltétellel már előállt, a leendő kormányfő szelídült is miatta egy kicsit.