Csütörtökön három újabb perben ítélte el az Emberi Jogok Európai Bírósága a menedékkérők tranzitzónás fogvatartását – közölte az ügyekben a panaszosokat képviselő Magyar Helsinki Bizottság.
Egy Szíriából elüldözött, éppen csak nagykorú kurd fiú nyolc és fél hónapot volt a tompai tranzitzónában. Ha a menekültügyi hatóságon múlt volna, hosszabb is lett volna a fogvatartása, de a Magyar Helsinki Bizottságnak sikerült meggyőzni a hazai bíróságot, hogy 2019 tavaszán szabadítsák a teljesen összeomlott fiút. Az egyesület közleménye szerint a fiatal fogvatartása alatt testben és lélekben annyira leromlott az állapota, hogy ilyen mostoha körülmények között nem kaphatott megfelelő orvosi és pszichológiai segítséget. Gyógyulásának alapfeltétele lett, hogy kiengedjék a konténerbörtönéből.
Hat napon át nem ehetett, aztán a Helsinki Bizottság közbenjárására a strasbourgi bíróság felszólította a hatóságokat, hogy adjanak neki enni.
Most az Emberi Jogok Európai Bírósága kimondta, a fiúval szemben a magyar állam megsértette a kínzás vagy embertelen, megalázó bánásmód és büntetés tilalmát, valamint jogellenesen tartotta fogva, jogorvoslat lehetősége nélkül a fiatalt. 4500 euró igazságos elégtételt kell fizetni neki.
A háború sújtotta Afganisztánból egy életveszélyben lévő apa, felesége, valamint három gyermekük ( 10 és 8 évesek, illetve egy 4 hónapos csecsemő) 2018. február 20-án léphetett be a röszkei tranzitzónába.
Mindannyian nagyon rossz állapotban voltak, a 100 napos rabság pedig különösen megviselte az egyik, súlyos pszichés betegséggel küszködő szülőt és a középső gyereket.
Az Emberi Jogok Európai Bírósága szerint a menedékkérő gyerekekkel szemben a magyar állam megsértette a kínzás vagy embertelen, megalázó bánásmód és büntetés tilalmát. Valamint a család összes tagját jogellenesen tartották fogva, jogorvoslat lehetősége nélkül. Összesen 11 000 eurót kell fizetni nekik.
Egy anya és 4 éves kisfia 2017-ben négy hónapon át raboskodott a tompai tranzitzónában. Az asszony erőszakos férje elől menekült el Irakból, és maga a hosszú vándorút is erősen traumatizálta.
Gyermeke is betegséggel küszködött, mégsem kaptak értékelhető orvosi segítséget, kezelést bent a tranzitzónában, és ki sem szállították őket.
Az Emberi Jogok Európai Bírósága ebben az esetben is kimondta, hogy a magyar állam megsértette a kínzás vagy embertelen, megalázó bánásmód és büntetés tilalmát, valamint jogellenesen, jogorvoslati lehetőség nélkül tartották őket fogva. Összesen 6000 euró elégtételt kell fizetni nekik.
Pohárnok Barbara ügyvéd – aki mindhárom perben képviselte a Magyar Helsinki Bizottság menedékkérő ügyfeleit – kiemelte, hogy ezekben az ítéletekben a strasbourgi bíróság már sokadszorra minősítette alapvető emberi jogokat sértőnek a menedékkérők elhúzódó, embertelen tranzitzónai fogvatartását.
„A tranzit maga volt a pokol”Megrótta Magyarországot az uniós bíróság a tranzitzónák miattEmbertelenség Röszkén – kártérítésre ítélte Magyarországot a strasbourgi bíróság