Jelentősen megnövekedett a vasúti forgalom Oroszország és Észak-Korea között – írja a The Guardian a washingtoni Beyond Parallel elemzőinek megfigyelései alapján.
A megállapítások szerint nagy felbontású műholdfelvételeken
legalább 70 tehervagon volt látható a kínai-orosz-észak-koreai hármas határnál lévő Tumangang állomáson.
Ez még a Covid előtti szinthez képest is példátlan, az elmúlt öt évben legfeljebb 20 kocsit figyeltek meg itt.
A jelentésben az áll, mindez vélhetően arra utal, hogy Észak-Korea fegyverekkel és hadianyagokkal látja el Oroszországot. A szállítókonténereket fedő ponyvák azonban lehetetlenné teszik a tartalmuk „meggyőző azonosítását”.
Pénteken a CBS News egy meg nem nevezett amerikai tisztségviselőre hivatkozva arról számolt be, Észak-Korea tüzérségi fegyvereket kezdett átadni Oroszországnak azért, hogy az ukrajnai háborúban használja azokat. Korábban pedig az Egyesült Államok azzal vádolta Phenjant, hogy lövedékeket szállított a Wagner-zsoldoscsoportnak.
A hidegháborús frontok állnak vissza, a fő veszély Észak-Korea atomhatalomként való elismerése lehetKim Dzsongun észak-koreai vezető szeptember 12-én járt Oroszországba, ahol hat napot töltött. A látogatást óriási médiafigyelem kísérte, főként arra fókuszálva, hogy Oroszországnak az ukrajnai háborújához égető szüksége van utánpótlásra lőszerekből és tüzérségi lövedékekből. Emiatt sokan bizonyosra vették, hogy Moszkva és Phenjan közt katonai megállapodások születnek. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a találkozó után azt közölte, Vlagyimir Putyin orosz elnök és Kim Dzsongun nem írt alá semmilyen megállapodást katonai vagy egyéb kérdésekről.
Kim Dzson Un csak a múlt héten hagyta el Oroszországot, Szergej Lavrov már októberben Észak-Koreába látogathatKim Dzsong Un a kínai elnöknek, Vlagyimir Putyin az észak-koreai vezetőnek írt levelet a kapcsolatok erősítésérőlVlagyimir Putyin és Csipkerózsika után Kim Dzsong Un elhagyta Oroszországot