Izrael;Gáza;

Már több mint 120 ezer palesztin menekült el Gázából

- Az izraeli hadsereg nagyrészt visszaszerezte az ellenőrzést a Hamász terroristái által megtámadott városok felett

Katar próbál közvetíteni a két fél között. A halottak száma közben tovább emelkedett.

Már több mint nyolcszázan vesztették életüket Izraelben a hadsereg adatai szerint, de az áldozatok száma továbbra is folyamatosan emelkedik. A legtöbben közülük civilek, de legalább 40 katona is életét vesztette. Csak a Negev-sivatagban egy zenei fesztiválon legalább 260-an haltak meg a Hamász terroristáinak támadásában; összesen több mint 2100-en sérültek meg - közölte az izraeli hadsereg. Az izraeli kormány szerint a Hamász a támadások kezdete óta legalább száz embert rabolt el Izraelből és hurcolt a Gázai övezetbe, köztük nőket, gyerekeket és időseket. A túszok között külföldiek, amerikai és német állampolgárok is vannak.

Két nappal a Hamász Izrael elleni nagyszabású támadásának kezdete után ismét légiriadót rendeltek el Jeruzsálemben, a városban több robbanás is hallatszott, sérültekről is érkeztek jelentések. Korábban az izraeli hadsereg bejelentette, visszaszerezte az ellenőrzést a Hamász által megtámadott dél-izraeli városok felett. A térségben azonban még mindig lehetnek terroristák – közölte Daniel Hagari, a hadsereg szóvivője. A hadsereg a határkerítést próbálja biztosítani, amelyet több helyen áttörtek. Összesen 800-1000 palesztin fegyveresről feltételezik, hogy az elmúlt napokban sikerült áttörniük a határkerítést.

Az izraeli hadsereg közölte, agyonlőtt több fegyverest, akik a szomszédos Libanonból érkeztek Izraelbe. További fegyveresek után is hajszát folytatnak. Az Iránnal szoros szövetséges síita szervezet, a Hezbollah vasárnap vállalta a felelősséget a Délkelet-Libanonból az izraeli határterületre irányuló rakétatámadásokért. Izrael katonai helikopterekkel dél-libanoni területet is támadott.

A Hamász támadásaira válaszul az izraeli hadsereg mintegy 300 ezer tartalékost mozgósított. Ez volt a legnagyobb mozgósítás az izraeli történelemben ilyen rövid idő alatt - erősítette meg a hadsereg szóvivője.

Izrael folytatta a Hamász állásainak bombázását a Gázai övezetben. Az izraeli hadsereg szerint az offenzíva eredményeként eddig több mint 1000 célpontot találtak el, köztük a Hamász terroristáinak otthonait. Délután fokozták a légicsapások intenzitását. Több Hamász-parancsnoki központot is támadás ért. A palesztin egészségügyi minisztérium szerint legalább 560 ember halt meg a Gázai övezetet ért izraeli légicsapásokban. Legalább 78 gyermek és 41 nő vesztette életét, mintegy 2900-an megsebesültek.

A sűrűn lakott palesztin területet teljes bokád alá vette Izrael. Joav Galant védelmi miniszter közölte, "nem lesz áram, élelmiszer és üzemanyag". Az izraeli biztonsági kabinet már vasárnap este döntött az áram, az üzemanyag és az áruk Gázába történő behozatalának általános leállításáról.

Az ENSZ adatai szerint eddig több mint 123 ezren kényszerültek lakóhelyüket elhagyni Gázában. Az ENSZ Humanitárius Ügyek Hivatala (OCHA) szerint Gáza 2,3 millió lakosából összesen 123 538-an hagyták el otthonukat "félelemből, a védelmükért való aggodalomból és az otthonaik lerombolása miatt". Az ENSZ Palesztin Menekülteket Segélyező és Munkaközvetítő Ügynökségének (UNWRA) szóvivője szerint a menekültek száma várhatóan tovább emelkedik. Az iskolákban, amelyek közül néhányat szükségszállássá nyilvánítottak, van áram.

Az Európai Unió közölte, felfüggeszti a palesztinoknak szánt segélyeit. Hasonló lépést jelentett be a berlini kormány is.

A diplomácia frontján is történt némi mozgás. A katari külügyminisztérium megerősítette, közvetíteni próbál a Hamász és az izraeli tisztviselők között. Mint a Reutersnek elmondta, a tárgyalások – beleértve a fogolycserét is – szombat este tartanak. A Hamász azonban egyelőre kizárta a foglyok cseréjét.

Egyiptom jelezte, már előre figyelmeztette Izraelt a Hamász egy küszöbön álló nagyobb támadására, de izraeli részről nem vették komolyan a közlést.

A világ egyik legsűrűbben lakott területe

Gáza a világ legsűrűbben lakott régiói közé tartozik: 41 km hosszú, 6 és 12 km közötti szélességű, területe pedig 365 km2. Csak összehasonlítésként: a Balaton ennél lényegesen nagyobb, 594 km2. A kis gázai területen több mint 2,3 millió palesztin él, így ha politikai egységnek tekintjük, a világ 3. legsűrűbben lakott területének számít. A Gázai övezetben élő palesztinok többsége olyan menekültek leszármazottja, akik az 1948-as arab-izraeli háború után menekültek el Izrael területéről.

Az iráni Forradalmi Gárda segített a támadás megszervezésében

Érdekek, érzelmek, propaganda

Miközben a világsajtóban megszólaló elemzők, publicisták sora a Hamász szombati meglepetés támadása első pillanatától kezdve egyöntetűen azt hangsúlyozta, a gázai terrorcsoport Irán támogatása és segítsége nélkül nem tudta volna végrehajtani szakszerűen összehangolt hadműveletét Izrael ellen, az amerikai és izraeli vezetés csúcsain állók ennél sokkal visszafogottabban nyilatkoznak a teheráni rezsim konkrét érintettségéről.

Jichák Hercog izraeli elnök vasárnap este, a nemzethez intézett beszédében azt mondta: a „megbocsáthatatlan bűnt” nemcsak egy bűnöző terrorszervezet tervezte meg, hanem egy gonosz tengely, amelynek bázisa Iránban van. Az államfő ennek ellenére úgy fogalmazott, hogy a Hamász nagyszabású, civilek öldöklésével egybekötött támadásért „részben Irán a felelős”.

Antony Blinken amerikai külügyminiszter két amerikai tévéműsorban is arról beszélt, hogy egyelőre nincs semmiféle közvetlen bizonyíték arra, hogy Irán állna a támadás mögött, s bármilyen formában részt vett volna annak megtervezésében vagy végrehajtásában.

A vezető politikusok visszafogottsága vélhetően annak tulajdonítható, hogy amint a The Wall Street Journal elemzésében kiemelte: „Egy közvetlen iráni szerepvállalás új szintre emelné Irán konfliktusát Izraellel, növelné a szélesebb körű konfliktus kockázatát a Közel-Keleten”.

A közvetett bizonyítékok azonban nyilvánvalók és napról–napra gyűlnek. Irán, ha nem is vett részt a konkrét végrehajtásban, kétségtelen, hogy segített a támadások megtervezésében. A teheráni rezsim a palesztin terrorszervezetek legbőkezűbb finanszírozója.

Irán hivatalosan visszautasította érintettségét. Ám a hozzá szorosan kötődő síita terrorcsoport, a Hezbollah szombaton még csak szolidaritását fejezte ki a Hamásszal, majd vasárnap rakétatüzet zúdított Libanonból észak-izraeli területekre.

Ebrahim Raiszi iráni elnök hétfőn nyilvánosan üdvözölte a "palesztin ellenállás" "ragyogó és lenyűgöző győzelmeit". Az iráni Tasznim hírügynökség jelentése szerint az elnök az Iszlám Dzsihád palesztin terrorcsoport vezetőjével tárgyalt telefonon, ekkor mondta azt, hogy „Ezzel az innovatív és győztes művelettel valóban boldoggá tettétek az iszlám közösséget". (Emlékeztetőül: az „innovatív” terroristák több szász ártatlan civil mészároltak le - egy zenei fesztivál résztvevőit, több településen házról –házra járva egész családokat irtottak ki, százakat embert hurcoltak el, nőket erőszakoltak meg, gyerekeket végeztek ki.) A palesztin terrorista vezér pedig köszönetet mondott Ali Hamenei ajatolláhnak, valamint Irán kormányának és népének a palesztinok támogatásáért.

A palesztin terrorszervezetek egyik legfőbb anyagi támogatója mindig is Irán volt. A síita-szunnita ellenétet felülírta az, hogy az 1979-es iszlám forradalom nyomán létrejött teheráni síita rezsim egyik legfőbb célja egybeesik a szunnita terrorcsoportok célkitűzésével, Izrael állam elpusztításának szándékával. A 2011-ben kezdődött arab tavasz, majd a szíriai háború háttérbe szorította a palesztinok ügyét az arab világban, a Donald Trump elnöksége idején kezdődött Ábrahám egyezmények – az Izrael és az öbölmenti szunnita olajkirályságok közötti normalizációs folyamat még inkább ebbe az irányba hatott. Az első megállapodást aláíró Egyesült Arab Emírségeknek fontosabbnak bizonyultak a rég áhított amerikai F-35-ös vadászgépek, az ugyancsak ebbe az irányba elmozduló szaúdi királyság is Washingtontól remél a „történelmi megbékélés” fejében korszerűbb fegyvereket, NATO-típusú védelmi garanciát és segítséget egy civil nukleáris programhoz.

A szunnita regionális hatalmakat nem kis mértékben az Iráni elleni egységfront terelte Izrael irányába és késztette a palesztin terrorszervezetek támogatásának – legalábbis hivatalos – megszüntetésére. Amit Irán nyilván nem nézett ölbe tett kézzel. Az Izrael elleni nagyszabású és rendkívül kegyetlen Hamász akció eleve borítékolta a rendkívül erős izraeli választ, ami a teljes arab világban újra csúcsra járatta az Izrael ellenes érzelmeket és propagandát. Ez eleve elég ahhoz, hogy ha átmenetileg is, de az izraeli-szaúdi közeledés megrekedjen.

A Hamász és a Hezbollah vezetői is megerősítették, Teherán adott zöld utat nekik Izrael megtámadására. A The Wall Street Journalnak vasárnap név nélkül nyilatkozó Hamász és Hezbollah vezető tagok azt mondták, hogy az iráni Iszlám Forradalmi Gárda segített megtervezni a Hamász támadását, néhány hónapja egy bejrúti találkozón adtak zöld utat a palesztin terrorcsoport akciójának.

A háttérben a katonai és biztonsági vezetők hónapok óta könyörögtek a miniszterelnöknek, hogy foglalkozzon a biztonsági helyzettel.