;

Izrael;háború;Hamász;Gázai övezet;Joe Biden;

- Joe Biden szerint a Hamászt meg kell semmisíteni, azonban hibának tartaná a Gázai övezet újbóli elfoglalását

Közben Irán azzal fenyeget, hogy beavatkozik a háborúba. 

Meg kell semmisíteni a Hamászt, ugyanakkor utat kell találni egy új palesztin állam létrehozása felé - jelentette ki az Egyesült Államok elnöke egy vasárnapi tévéinterjúban.

Joe Biden a Reuters szerint azt mondta, nem gondolja hogy szükség lenne amerikai katonákra a helyszínen. Igennel felelt arra a kérdésre, hogy meg kell-e semmisíteni a Hamászt, ugyanakkor jelezte, szükséges utat találni az önálló palesztin állam létrehozására. Noha a Hezbollah és a Hamász kiiktatása szükséges, azonban hiba lenne, ha Izrael ismét megszállná a Gázai övezetet. 

Izrael az 1967-es közel-keleti háborúban elfoglalta és megszállta Ciszjordániát, Kelet-Jeruzsálemet és Gázát. Utóbbi helyszínről 2005-ben vonult ki, majd 2007-ben a Hamász vette át az uralmat. 

Noha Irán korábban azt közölte, hogy ameddig a „cionista rezsim” nem támadja meg az országot, valamint állampolgárait, addig nem avatkozik közbe. Ám a teheráni külügyminiszter vasárnap már egy merőben más hangot ütött meg. Hoszein Amirabdollahian állítólag azt az üzenetet küldte izraeli tisztségviselők felé, hogy amennyiben nem hagynak fel a gázai „atrocitásokkal”, akkor Irán nem maradhat egyszerűen megfigyelő. „Ha a háború kiterjed, jelentős károkat fog okozni Amerikának is” - tette hozzá fenyegetően. Joe Biden korábban azt üzente a teokratikus diktatúrának, hogy semmiképpen se eszkalálja a konfliktust. 

Közben arról érkeztek információk, hogy helyi idő szerint reggel 9 órakor megnyitják a gázai-egyiptomi határon lévő rafahi határátkelőt. Több civil szervezet azért fogalmazta meg ezen kérését, mivel szeretnék, ha a humanitárius segélyek bejutnának az övezetbe. Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) közben arra figyelmeztet, hogy a gázai kórházaknak 24 órára elegendő üzemanyaguk maradt, így nem tudják tovább működtetni a generátorokat, amelyek nélkülözhetetlenek áramellátáshoz. A tartalék generátorok leállítása betegek ezreinek életét veszélyeztetné - közölte honlapján az ENSZ humanitárius irodája a BBC cikke szerint. 

Három évvel a brutális kegyetlenséggel elkövetett támadás után ismét egy pedagógust gyilkolt meg egy fiatal csecsen.