Hamisnak bizonyult az az egyiptomi biztonsági forrásoknak tulajdonított információ, miszerint amerikai és egyiptomi közvetítéssel Izrael elfogadott egy humanitárius tűzszünetet hétfőn 09:00 és 17:00 óra között, a Gázai övezet déli részén. Több amerikai hírcsatorna és a Reuters hírügynökség is arról számolt be hétfő reggel, hogy 9 órától megnyitják az Egyiptom és Gáza közötti Rafah átkelőt az egyiptomi oldalon várakozó humanitárius segélyszállítmányok beengedésére az izraeli hadsereg által intenzíven támadott övezetbe, illetve kiengedik a Gázában rekedt, távozni kívánó külföldi útlevéllel rendelkezőket. Híradások szerint mintegy száz teherautó ezer tonna humanitárius segéllyel várakozik Rafahnál, hogy eljuttassa szállítmányát a katasztrofális helyzetbe került gázai palesztin lakosságnak.
Benjamin Netanjahu miniszterelnök hivatala gyorsan cáfolta az információt és a Hamász kommunikációs irodája is jelezte, nincs tudomásuk semmiféle tűzszüneti megállapodásról.
Nem is szüneteltek a harcok. Az izraeli légierő hétfőn hajnalban intenzíven bombázta a Hamász katonai létesítményeit. Az ynetnews israeli hírportál palesztinoktól származó értesülések alapján arról írt, ez volt az eddigi legerősebb bombázás Gázában a Hamász október 7-i terrortámadásának kezdete óta. A terrorcsoport sem szüneteltette a rakétázást, az éjszaka folyamán nem, de napközben újra rakétákat lőtt ki izraeli településekre.
A félreértés vélhetően annak köszönhető, hogy Izrael – sajtóinformációk szerint az Egyesült Államok kérésére – hétfő reggeltől kezdődően korlátozott ideig engedélyezi a humanitárius felszerelések, főképp gyógyszerek és víz, áthaladását a rafahi átkelőn keresztül a Gázai övezetbe, de kizárólag egyiptomi felügyelet alatt álló teherautókon. Üzemanyag bevitelét a gázai övezetbe továbbra is megakadályozza Izrael, mert álláspontja szerint azt nem a kórházak generátorainak működtetésére, hanem a terroralagutak üzemben tartására használja a Hamász.
Az északi fronton, a libanoni határ mentén tovább romlott a helyzet. A Hezbollah Libanon területéről lövi Izraelt, így próbálja elvonni az hadsereg (IDF) erőit a gázai offenzívától. Az IDF vezetői állítják, képesek mindkét fronton párhuzamosan harcolni és megakadályozni az északi határmenti eszkalációt. Itt 28 izraeli települést evakuálást kezdték el hétfőn, a libanoni kormányzat pedig azt közölte, megtesznek mindent az eszkaláció megakadályozása érdekében.
Hétfőn visszatért Izraelbe a térségben tárgyaló Antony Blinken amerikai külügyminiszter. Az AP hírügynökség kormányzati információkra hivatkozva arról írt, hogy Joe Biden elnök fontolgatja, hogy a következő napokban Izraelbe látogat. Izraeli médiajelentések szerint ez akár szerdán is megtörténhet. A Reuters úgy tudja, kedden Izraelbe érkezik szolidaritási látogatásra Olaf Scholz német kancellár. Az izraeli sajtó pedig arról írt, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is szolidaritási látogatást kívánt tenni Izraelben, de őt kikosarazták, arra hivatkozva, hogy „nem megfelelő rá az idő”.
Minél több civil meggyilkolása volt a cél
Miután az izraeli hadsereg visszaszerezte az ellenőrzést a gázai határ menti településeken, több, részletes támadási tervet találtak meg, amelyeket a Hamász terroristái hagytak hátra. Ezekből kiderül, hogy a szélsőséges szervezet kiterjedt hírszerzési információkat gyűjtött az október 7-i támadás célpontjául szolgáló minden egyes izraeli településről, és egyértelmű utasításokat adott arra, hogy a célpontok nők és gyermekek legyenek.
A Kan izraeli közszolgálati műsorszolgáltató számolt be arról, hogy előkerült egy arab nyelvű dokumentum, amelyben arra utasították a harcosokat, hogy az Alumim kibuc elleni támadás során a lehető legtöbb civilt öljék meg, ejtsenek túszokat, verjék vissza a biztonsági erőket, és várjanak további parancsokra.
Az NBC News is a terroristáktól megszerzett „szigorúan titkos” dokumentumokról számolt be. Ezekben a részletes Hamász-tervekben konkrét utasítást adtak ki arra például, hogy a harcosok szivárogjanak be a Sa’ad kibucba, vegyenek ott célba egy általános iskolát és egy ifjúsági központot, "öljenek meg annyi embert, amennyit csak lehet", ejtsenek túszokat és gyorsan hurcolják őket a Gázai övezetbe.
"A konkrétumok szintje bárkit megdöbbentene a hírszerző közösségben. Soha nem láttam még ilyen részletes tervezést egy tömeges terrortámadásra vonatkozóan" - mondta az izraeli hadsereg egyik tisztviselője az NBC-nek.
Illúziók fogságába került Izrael
Izrael, története során nem először, saját illúzióinak foglya volt - ezzel magyarázta Szergej Auszlender izraeli katonai elemző, hogy miért érte meglepetésként az országot a Hamász terrorszervezet október 7-i támadása. – Az 1973 őszi jom kipuri háború előtt is azt hitte mindenki, élén az izraeli vezetéssel, hogy az arab országokban elevenen él az 1967-es hatnapos háború emléke, és az akkor elszenvedett vereség arra inti őket, hogy még egyszer ne próbálkozzanak katonai akciót indítani a zsidó állam ellen. Illúzió volt erre alapozni a politikát, és ez a háború elején hatalmas veszteségekhez vezetett.
A katonai elemző a novayagazeta.ru híroldalnak elmondta, hogy ugyanilyen illúzió volt feltételezni, hogy a Hamász nem foglalkozik egy Izrael elleni támadás gondolatával, mert legfőbb feladata, hogy gondoskodjon a Gázai övezetben élő kétmilliós palesztin lakosságról. Ehhez pedig elsősorban anyagi támogatásra, segélyekre van szüksége, meg arra, hogy a gázaiak rendben átjárhassanak dolgozni Izraelbe, jussanak vízhez és villanyhoz, biztosítva legyenek mindennapjaik. – Ezért gondoltuk, hogy eszükbe se jutna egy Izrael elleni támadás.
Szergej Auszlender elképzelhetőnek tartja, hogy ami történt, az egy nagyobb terv része. A felderítés persze időről időre jelentett különféle akciókról, elemzések is készültek, fél évvel korábban már figyelmeztettek, hogy háború készül, méghozzá éppen oly formán, ahogy aztán a valóságban is lezajlott: tömeges rakétatámadás, amelynek fedezetében a terroristák kisebb csoportokban áttörik a határt. A politikai vezetés azonban félretolta ezeket a jelzéseket, mondván, hogy a Hamásznak nincs szüksége ilyesmire. Márpedig, ha nincs, akkor nem is fog történni semmi. Aztán mégis megtörtént.
A katonai elemző szerint az sincs kizárva, hogy a hírszerzés egyszerűen átaludta a pillanatot. Jelzett ugyan az előkészületekről: a határ mentén például már két héttel korábban voltak rendzavarások. Robbanó szerkezeteket dobáltak át, éghető anyaggal töltött léggömböket eregettek föl, rálőttek a túloldali katonákra, de izraeli részről még ezek után is azt gondolták, hogy ez valamiféle zsaroló hadművelet egyik eleme, egyszerűen csak arról van szó, hogy a Hamásznak pénzre, engedményekre van szüksége, semmi más. Valójában pedig mindez már harci felderítés volt: a terrorszervezet a gyönge pontokat igyekezett földeríteni, és aztán ehhez igazította cselekvési tervét. A felderítés pedig a legfontosabb pillanatot átaludta, nem tudta jelezni.
– Nyilvánvaló, hogy hónapokon át készültek erre a támadásra – hangsúlyozta Auszlender, akit arról is kérdeztek, hogy az izraeli légvédelem, a Vaskupola hogy nem volt képes elhárítani a Hamász támadását, netán új, ismeretlen rakétákat alkalmazott a terrorszervezet. A katonai elemző a tudományban, de a mindennapi élet megannyi területén épp úgy ismert telítettségi pontra hivatkozott: nem ugyanaz, ha 20, vagy akár 40-50 rakétát kell semlegesíteni, 150-200 rakéta már más. A Hamász pedig százával lőtte ki ezeket, ennyivel a Vaskupola már nem képes megbirkózni.
A levegőből érkező terrortámadás sikerére ez lehet elfogadható magyarázat. De az hogyan fordulhatott elő, hogy az izraeli határon magasló, jeladókkal és kamerákkal fölszerelt falat 80 helyen sikerült meglékelniük a terroristáknak? Bahtyijar Ahmedhanov orosz újságíró szerint ez is a titkosszolgálatok rovására írható. A keletkutatóként is ismert Ahmedhanov szombaton Tel Avivból küldte cikkét ugyancsak a novaya.ru-nak. - Tegyük fel, hogy az összes technikai eszköz egyszerre mondja föl a szolgálatot, még mindig ott a telepített ügynökök hada, akik közül egyik-másik nagy valószínűséggel még a Hamász vezetésében is jelen van. Tőlük miért nem érkeztek figyelmeztető jelzések?- fejtegette Ahmedhanov. Emlékeztett rá, hogy a Hamász valamikor izraeli segítséggel erősödött meg, a Jasszer Arafat vezette Palesztin Felszabadítási Szervezet konkurenseként és ellensúlyaként. Ezt olyannyira komolyan gondolták Izraelben, hogy még a 2014-es Hamász-elleni hadműveletben sem vetődött föl a terrorszervezet megsemmisítésének terve. Őt már ismerjük, ha fölszámoljuk, ki tudja, kik lépnek a helyükbe – vélekedtek.
Most majd a háború után minden bizonnyal kemény elszámoltatás következik, de aligha kerülnek napvilágra az izraeli titkosszolgálat kudarcának igazi okai – írta az orosz újságíró. Van olyan feltételezés, hogy az iráni támogatást élvező Hezbollah terrorszervezetet már nagyobb veszélynek tartják a Hamásznál. Vagyis utóbbit lebecsülték, annak ellenére, hogy egyik vezetőjük, Ali Baraka a Russia Today orosz tévében nyíltan beszélt arról, hogy Moszkva Kalasnyikov géppisztolyok gyártását engedélyezte nekik.
Más jelzéseket is figyelmen kívül hagytak, és emögött akár egyéb magyarázatot is találhatni. A titkosszolgálatoknak nem igazán tetszik, hogy Netanjahu miniszterelnök mindinkább a szélsőséges és fundamentalista vallási csoportokra támaszkodik, legutóbbi kormányának összetétele is ezt igazolja. Nem kell nagy összeesküvést feltételezni, elég, ha néhány tábornok gondolja úgy, hogy nem muszáj a miniszterelnöknek mindenről tudnia. De jött egy előre nem látott esemény, és az egész kicsúszott a kontroll alól – summázta Tel Avivból az orosz újságíró. - KEREKES ANDRÁS ÍRÁSA A NÉPSZAVÁNAK
A jeruzsálemi pátriárka felajánlotta magát a túszul ejtett izraeli gyerekekért cserébeNem lesz tűzszünet, Izrael egyre intenzívebben támadja a Gázai övezetetBotrány a Frankfurti Könyvvásáron: lemondták a díjátadót, egy palesztin írónő kapta az elismeréstKirúgta karikaturistáját egy Benjamin Netanjahut ábrázoló rajz miatt a The Guardian