;

botrány;Izrael;háború;palesztin;Frankfurti Könyvvásár;írónő;

- Botrány a Frankfurti Könyvvásáron: lemondták a díjátadót, egy palesztin írónő kapta az elismerést

Adania Shibli eredetileg jövő pénteken vette volna át a Litprom egyesület irodalmi díját. Cáfolták, hogy az írónő beleegyezett volna a döntésbe.

A Hamász Izrael elleni terrortámadása beárnyékolja a szerdán kezdődő 75. Frankfurti Könyvvásárt. Adania Shibli palesztin írónő eredetileg jövő pénteken vette volna át a Litprom egyesület irodalmi díját. Az elismerést a globális délről származó női szerzőknek ítélik oda. A palesztin írónő Eine Nebensache („Egy jelentéktelen ügy”) című, nemrég német nyelven megjelent regénye meglehetősen megosztotta a kritikusokat. Egyesek nagyra értékelték, mások körében viszont kemény bírálatokat váltott ki mondván: antiszemita narratívákat szolgál.

"Lehet-e manapság díjjal jutalmazni egy olyan regényt, amely Izraelt egyfajta gyilkológépként ábrázolja?"

– tette fel a költői kérdést cikkében a zürichi Tagesanzeiger. Hasonlóképpen vélekedett a berlini Die Tageszeitung is. Ez a kérdés most különösen időszerűvé vált a Hamász izrael elleni terrortámadás-sorozata után és jól rámutat arra, milyen dilemmába kerültek a Frankfurti Könyvvásár szervezői. Nem könnyű ugyanis megadni a választ arra, hogyan kell bánni az olyan irodalommal, amely – a kritikusok szerint - Izrael-ellenes és antiszemita érzelmeket jelenít meg.

A Litprom egyesület indoklása szerint Shibli regénye "szigorúan megkomponált műalkotás, amely arról szól, hogyan változik az ember az erőszakos konfliktusok hatására." A zsűri sok hónappal azelőtt hozta meg döntését, jócskán a Hamász összehangolt támadása előtt.

Az Egy jelentéktelen ügy című regény két részből áll. Először egy igaz eseményt mesél el a palesztinai háború (1947-1949) idejéből. A Negev-sivatagban állomásozó izraeli katonák unatkoznak, a parancsnoknak hallucinációi vannak. Egy őrjárat során találkoztak egy csapat beduinnal, akiket egy lány és egy kutya kivételével lelőnek. Mindkettőjüket a katonai táborba viszik. A palesztin lányt megerőszakolják és meggyilkolják.

A könyv második része évtizedekkel később játszódik. Egy ciszjordániai, rámalláhi újságíró szeretné megérteni a bűntényt. A könyv egyes szám első személyű elbeszélése a Die Tageszeitung szerint voltaképpen azt sugallja, hogy minden izraeli erőszaktevő és gyilkos, míg a palesztinok a megszállók áldozatai. Az izraeli civilek elleni erőszakról nem esik szó, mert azt a megszállók elleni felszabadító harc legitim eszközének tekintik. A berlini lap szerint ez a könyv adja a könyv embertelenségét. És így a regény halálos végkifejlete is "pamfletszerű vádiratnak" tűnik, amelyben a szöveg összes sztereotípiája ismét összecsapódik.

Litprom egyesület ezért úgy döntött "a szerzővel egyetértésben", hogy lemondják a Frankfurti Könyvvásárra tervezett díjátadó ünnepséget. "Jelenleg senkinek sincs kedve ünnepelni" 

– írta honlapján az egyesület. Az afrikai, ázsiai és latin-amerikai irodalmat népszerűsítő társaság azonban a kritikák ellenére is a későbbiekben át akarja adni a díjat.

A PEN Berlin írószövetség szerint hiba a napi eseményekhez igazítani az irodalmi történéseket. "Egyetlen könyv sem válik mássá, jobbá, rosszabbá vagy veszélyesebbé attól, hogy változik a hírhelyzet" – vélekedett Eva Menasse, a PEN Berlin szóvivője.

"Egy könyv vagy méltó egy díjra, vagy nem. Véleményem szerint a zsűri hetekkel ezelőtt meghozott döntése Shibli mellett nagyon jó döntés volt. Politikai és irodalmi szempontból alapvetően helytelen lenne visszavonni tőle a díjat"

- vélekedett.

Közben Jürgen Boos, a könyvvásár igazgatója így kommentálta a közel-keleti eseményeket: "A lehető leghatározottabban elítéljük a Hamász Izrael elleni barbár terrorját" – fejtette ki. Az Izrael elleni terror ellentmond a Frankfurti Könyvvásár minden értékének, tette hozzá. A vásár "teljes szolidaritással áll Izrael mellett". Ezért "a zsidó és izraeli hangokat különösen láthatóvá akarták tenni a könyvvásáron", hangoztatta.

A Tel-Avivban és Berlinben élő író és békeaktivista Lizzie Doron például a szombati irodalmi gálán az aktuális izraeli eseményekre is utal majd. Emellett megtartanak egy Izrael-párti rendezvényt. A terrortámadás miatt elrendelt utazási korlátozások miatt azonban két izraeli énekes koncertjét le kellett mondani.

Az idei Frankfurti Könyvvásár csúcspontja várhatóan Salman Rushdie író megjelenése lesz. Az Indiában született brit-amerikai író a német könyvszakma békedíját kapja majd. Rushdie látogatására szigorú biztonsági intézkedéseket hoznak. Az iszlamisták által megfenyegetett írót még 2022 augusztusában az Egyesült Államokban egy nyílt színpadon késsel támadták meg. Rushdie azóta fél szemére megvakult.

Cáfolták, hogy a palesztin írónő beleegyezett volna a döntésbe

Adania Shibli irodalmi ügynöksége később a The Guardiannek nyilatkozva cáfolta, hogy a palesztin írónő beleegyezett volna a döntésbe, sőt, csalódottságának is hangot adott, mert a rendezvény alkalmat teremthetett volna számára, hogy reflektáljon az irodalom szerepéte a mostani, kegyetlen és fájdalmas időkben - közölték.

A botrányt okozó döntés ellenében így nagyszabású petíció is indult: a Los Angeles Times szerint már több mint 600 író írta alá azt a dokumentumot, amely tiltakozását fejezi ki az ügyben, és a döntés visszavonására szólította fel a Litpromot. A közleményben több irodalomkritikusra hivatkozva azt is cáfolták, hogy a díjazott mű antiszemita lenne, hangsúlyozva, hogy az alkotás jól dokumentált, megtörtént eseményekre hivatkozik. - P. L.

Jonas Kaufmann napjaink világszerte egyik legünnepeltebb tenorja. Védjegye, hogy az olasz, a német - jellemzően Wagner -, vagy a francia szerzők műveit is műsorán tartja. Budapestre is két világot hozott.